Rewolucja w legnickiej hucie

IMG_4434Strategiczną dla legnickiej huty uchwałę podjął zarząd KGHM. Od 2020 roku zakład produkować ma 160 tys. ton miedzi katodowej rocznie. Planowany koszt dwuetapowej inwestycji wyniesie około 240 mln zł.

– Jest to odważna decyzja, na którą załoga legnickiej huty liczyła od wielu lat. Kierowany przeze mnie zarząd docenia umiejętności i zaangażowanie pracowników huty, ale również stawia na rozwój ich kompetencji. Wyznaczony nowy kierunek rozwoju będzie miał również istotne przełożenie na cały łańcuch wytwórczy KGHM – informuje prezes koncernu Radosław Domagalski-Łabędzki.

Budowa pieca WTR (wychylno-topielno-rafinacyjnego) zapewni również ciągłość produkcji w legnickiej hucie. Wprowadzona do końca 2020 r. zmiana technologii na wydziale elektrorafinacji zagwarantuje zwiększenie mocy produkcyjnych, większą efektywność, i co bardzo istotne, przyniesie obniżenie kosztu jednostkowego produkcji. – Ta inwestycja to doskonałe perspektywy nie tylko dla tego zakładu, ale i całego KGHM – zapewnia prezes.

– Wykorzystanie nowocześniejszych technologii pozwoli na zwiększenie produkcji miedzi katodowej w Hucie Miedzi Legnica o czterdzieści procent. Inwestycja planowana jest z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury oraz naszego potencjału kadrowego – mówi Michał Topolnicki, dyrektor naczelny oddziału.

Piec WTR spełnia kilka funkcji, w tym przetapianie złomów i rafinowanie (proces realizowany dotychczas z wykorzystaniem pieców anodowych). Nowy piec stanie się, w konsekwencji, uzupełnieniem dla istniejących dwóch pieców anodowych. W czasie postojów remontowych może przejąć ich funkcje, co zapewni pełną zdolność produkcyjną huty przez 12 miesięcy.

W Hucie Miedzi Legnica nastąpi całkowita zmiana technologii na wydziale elektrorafinacji. Obecna technologia podkładkowa (cienkie blachy katodowe, które stanowią początek katody) zostanie zastąpiona technologią ISA. W miejsce podkładek stosuje się matryce stalowe wykonane ze stali kwasoodpornej. Na obu powierzchniach płyty stałej osadza się katoda. Proces produkcyjny katod zostanie również uzupełniony m.in. o maszyny przeznaczone do „zdzierania” katod i przygotowywania matryc.

Obecnie w Hucie Miedzi Legnica produkuje się 114 tys. ton miedzi katodowej. Po zakończeniu dwuetapowej inwestycji zdolności produkcyjne Huty wzrosną do 160 tys. ton miedzi katodowej rocznie. Dostawcą złomów do Huty będzie nadal Metraco – spółka z grupy kapitałowej KGHM.

ŹRÓDŁO KGHM.PL

Dodaj komentarz