Opublikowany: sob, Lut 2nd, 2019

Rekordowo udajemy, że chorujemy

Chory mężczyzna, którego inspektor ZUS nie zastał w domu, wyjaśniał, że pojechał na urodziny córki do Irlandii. Pewna kobieta natomiast podczas zwolnienia lekarskiego w kawiarni czytała swoje wiersze podczas wieczoru autorskiego. Mimo coraz częstszych kontroli Polacy wciąż ochoczo udają, że chorują.

Tylko na Dolnym Śląsku Zakład Ubezpieczeń Społecznych odzyskał w minionym roku ponad 1,62 mln zł. Rekordzistą pod tym względem był oddział w Legnicy, pod który podlegają m.in. mieszkańcy powiatu lubińskiego – jego inspektorzy po przeprowadzeniu ponad 10,5 tys. kontroli, odzyskali aż 684,5 tys. zł. Dla porównania niespełna 18 tys. kontroli w oddziale wrocławskim dało efekt w postaci 471 tys. zł cofniętych świadczeń.

Z kontrolą ZUS musi się liczyć każdy, kto wybierze się na chorobowe: – Inspektor zapuka do naszych drzwi, żeby zobaczyć, czy zgodnie ze wskazaniami lekarza leżymy w łóżku, a lekarz orzecznik zaprosi nas na badanie. Jeżeli w czasie badania stwierdzi, że jesteśmy już zdrowi, przerwie nasze zwolnienie lekarskie i nazajutrz będziemy musieli stawić się w pracy. Natomiast gdy kontroler twierdzi, że zamiast leżeć w łóżku wyjechaliśmy na przykład na urodziny córki do Irlandii, to zakwestionuje zasadność wydania nam zwolnienia i będziemy musieli zwrócić otrzymany do tej pory zasiłek wraz z odsetkami – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Nie tylko ZUS ma prawo do kontroli osób korzystających ze zwolnienia chorobowego. Może to także robić każda firma zatrudniająca więcej niż 20 pracowników.

– Mieliśmy przypadek, że pracodawca dostarczył nam listę zawodników maratonu sportowego, a pracownik, który brał w nim udział, w wyniku kontroli został pozbawiony zasiłku – opowiada rzeczniczka ZUS.

To samo spotkało nauczycielkę, która pracowała w jednym przedszkolu, a w drugim była na zwolnieniu oraz adwokata, który w czasie „L4” wielokrotnie reprezentował swoich klientów przed sądem.

W całym kraju przeprowadzonych zostało 496 273 kontroli, w wyniku których zakwestionowano zwolnienia na kwotę ponad 31,2 ml zł.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..