Opublikowany: nie, Maj 27th, 2018

Rekordowe płukanie w Złotoryi (FOTO, WIDEO)

Do historii przejdą jubileuszowe, bo zorganizowane już po raz 25., Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota. To z powodu rekordowej liczby uczestników, których w tym roku do złotego grodu przyjechało około 180. Wśród nich reprezentanci kilkunastu krajów z Europy i nie tylko.

Po wczorajszych eliminacjach, dziś od rana płukacze rywalizowali w finałach poszczególnych kategorii. Sprawy zawodnikom nie ułatwiał blisko trzydziestostopniowy upał. Czy, aby jednak na pewno? – W słońcu lepiej widać złoto, od którego odbija się światło. Gorzej jest natomiast, gdy pada deszcz, bo może wtedy dojść do sytuacji, że woda spłucze już znalezione drobinki – uważa Konrad Mardyła, członek Polskiego Bractwa Kopaczy Złota.

Do płuczni rozstawionych nad złotoryjskim zalewem weszło łącznie około 180 zawodników i zawodniczek, co z pewnością jest powodem do dumy dla organizatorów. Oprócz Polaków w tej ciekawej rywalizacji wzięli udział również obywatele Niemiec, Szwecji, Holandii, Czech, Słowacji, Włoch, Austrii, Finlandii, Brazylii oraz Bułgarii. Ostatnie z wymienionych państw ubiega się dopiero o wstąpienie do Światowej Federacji Płukaczy Złota. Nic dziwnego, bo zainteresowanie tym nietypowym sportem jest tam ogromne. Dość powiedzieć, że do bułgarskiej federacji należy około czterech tysięcy członków. Dla porównania w Polsce jest ich zaledwie kilkuset.

W najbardziej prestiżowej kategorii profesjonalistów najlepszy okazał się reprezentant gospodarzy Tadeusz Wasilewicz, który jedenaście drobinek złota wypłukał w czasie jednej minuty i 41 sekund. Drugi był Frantisek Verbich ze Słowacji, a trzeci brat zwycięzcy Jan Wasilewicz.

Najlepszą profesjonalistką została Alessandra Prause Santos z Brazylii. Znalezienie jedenastu drobinek zajęło jej minutę i 32 sekundy. Kolejne stopnie podium wywalczyły Hilde Deinhofer z Austrii i Dagmar Chladova z Czech.

Jedną z ciekawszych i cieszących się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród mężczyzn, była kategoria „Spragniony płukacz”. W tej konkurencji uczestnicy, zanim przystąpili do szukania najcenniejszego kruszcu, musieli najpierw wypić dwa kufle złotego trunku. Najlepiej z tym zadaniem poradził sobie Przemysław Michalski ze Złotoryi, wyprzedzając Austriaka Petera Aspana i Niemca Ragnara Pau. Dodajmy, że do tej konkurencji przystąpiła tylko jedna kobieta, Dagmar Chladova z Czech.

Poniżej wyniki pozostałych kategorii:

Płukanie w ciemno (jeden z zawodników ma zawiązane oczy, a partner z drużyny podpowiada mu co ma robić):

 1. PiDi (Niemcy)
 2. Clever and Smart (Austria)
 3. The Golden Jacket (Holandia)

Drużyny pięcioosobowe:

 1. Austria 5 (Austria)
 2. Team Deadwood (Szwecja)
 3. Bylo nas Pet (Czechy)

Drużyny dwuosobowe:

 1. Goldfinger (Austria)
 2. Wasyle (Polska)
 3. Ich und Du (Niemcy)

Drużyny trzyosobowe:

 1. Prauses Greib (Niemcy)
 2. Rafel Bafel Selek (Słowacja)
 3. Żabka (Polska)

Amatorzy:

 1. Patrik Blazek (Słowacja)
 2. Emilia Ciemała (Polska)
 3. Damian Kmiecik (Polska)

Weterani:

 1. Lubos Janoves (Czechy)
 2. Hans Stutzinger (Niemcy)
 3. Zdzisław Herba (Polska)

Dzieci:

 1. Michał Soja (Polska)
 2. Leon Heydrich (Niemcy)
 3. Antoni Kowalów (Polska)

Juniorzy:

 1. Michał Soja (Polska)
 2. Karolina Mąkowska (Polska)
 3. Michal Burda (Czechy)

Miska tradycyjna:

 1. Dirk Mehlhorn (Niemcy)
 2. Marko Touru (Finlandia)
 3. Lubos Janovec (Czechy)

 

Materiał wideo:

G

Galeria zdjęć:

Fot. Szymon Kwapiński

 

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..