REGION/KGHM. Czy arsenem zatruwani są tylko głogowianie?

huta 1Wracamy do sprawy bardzo wysokiego stężenia trującego arsenu w Zagłębiu Miedziowym. Przypomnijmy, że w Głogowie norma zawartości tego pierwiastka w powietrzu przekroczona jest o ponad 250 procent. Co jednak z pozostałymi miastami regionu? 

W Głogowie sprawą arsenu zajęły się władze miasta. Dwukrotnie wydały już negatywną opinię dla Programu Ochrony Powietrza dla strefy dolnośląskiej. Ma zostać wykonana także ekspertyza na temat wpływu arsenu na zdrowie mieszkańców.

– Jeszcze w tym roku zlecimy wykonanie tej ekspertyzy – mówi Rafael Rokaszewicz – prezydent Głogowa

Głogowianie mają powody do obaw. Co jednak z mieszkańcami Lubina i Legnicy? Radny Sejmiku Wojewódzkiego Krzysztof Kubów złożył interpelację do marszałka w tej sprawie.

Jak wynika z odpowiedzi np. w Lubinie badania nad stężenie arsenu nie były przeprowadzane.

– Jestem zaskoczony, że przez tyle lat nie było w Lubinie tych badań. Tym bardziej, że jesteśmy pomiędzy dwiema hutami miedzi – mówi Krzysztof Kubów – radny województwa dolnośląskiego.

Jak czytamy w odpowiedzi od wicemarszałka ma się to zmienić.

– Ustawimy w Lubinie poborniki pyłu. Będziemy badać stężenie arsenu w tym pyle – mówi Łucja Strzelec, kierownik legnickiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Znane są natomiast wyniki badań w Legnicy.

– Tu normy nie zostały przekroczone – dodaje Strzelec.

Dlaczego więc jedynie w Głogowie normy są przekroczone aż o ponad 250 procent? Czy to Huta miedzi Głogów emituje tyle tego trującego pierwiastka do powietrza? Prawie dwa tygodnie temu rzecznik miedziowej spółki tłumaczył całą sytuację.

– Jeżeli zbadany to, co emituje huta i porównamy to, co jest w powietrzu nad Głogowem, to okazuje się, że w powietrzu jest więcej niż emituje sama huta – mówił Dariusz Wyborski, rzecznik miedziowej spółki.

Z odpowiedzi na interpelację radnego wojewódzkiego wynika, że do trzeciego kwartału 2016 roku zobowiązała się do zmniejszenia o połowę emisji pyłu z Huty Miedzi Głogów, a tym samym obniżenia emisji szkodliwych pierwiastków także arsenu. Do tematu będziemy wracać.

Zobacz także:

Dodaj komentarz