Regionalny finał „Słodkiej Julki” w Polkowicach

W polkowickim Zespole Szkół zakończyła się dziś kampania pod hasłem „Słodka Julka”, organizowana m.in. przez OZPN Legnica, MCZ w Lubinie, KGHM Polska Miedź oraz Fundację Samodzielne.pl. W sumie, w ramach trwającej od września akcji badaniami przesiewowymi przeciwko cukrzycy objęto ponad 7000 dzieci.

– Terapia cukrzycy jest jak krzesło oparte na czterech nogach: lekach, diecie, ruchu i edukacji – przekonuje Katarzyna Kajdan, prezes Fundacji Samodzielne.pl, partnera kampanii. – I żadnej z nich nie może zabraknąć.

Podczas ostatniego spotkania zorganizowanego dziś w Polkowicach prawie 700 uczniów obejrzało film „Słodka Julka”. Potem odbyła się prelekcja. Były też warsztaty na temat zdrowego sposobu odżywiania. Młodzież została przebadana pod kątem poziomu cukru we krwi oraz szczegółowych parametrów, m.in. udziału masy mięśniowej i tkanki tłuszczowej w poszczególnych partiach ciała.

– Wyniki badań przeanalizujemy i przedstawimy w styczniu podczas specjalnej konferencji podsumowującej trwającą od września kampanię, ale już dziś, jako lekarz-diabetolog z blisko 35-letnim stażem, mogę powiedzieć, że jest duży odsetek dzieci z otyłością i zaburzeniami – przyznaje Irena Szykowna, lekarz diabetolog. – To widać gołym okiem. Takich dzieci jest o wiele więcej niż przed laty. Nasza kampania ma pokazać, jak zapobiec cukrzycy, której powstanie jest związane przede wszystkim ze zbyt małą ilością ruchu i złym odżywianiem. Przerażające jest to, że dziś cukrzyca typu drugiego, na którą mamy wpływ, stanowi 80-90 procent przypadków i jest stwierdzana u coraz młodszych dzieci. To zatrważające – podkreśla.

Film, który oglądała dziś młodzież przedstawia historię 8-letniej Julki, chorej na cukrzycę. Jej mama nauczyła uczniów z klasy dziewczynki, jak postępować z dzieckiem chorym. Tego też dowiedziały się dzieci i młodzież poprzez projekcje obrazu w trakcie kampanii, gdyż tytułowych „Julek” w naszym rejonie jest sporo.

W sumie, w ramach zakończonej dziś kampanii odwiedzonych zostało 14 szkół z Zagłębia Miedziowego. Przebadano ponad 7000 uczniów, a chorzy objęci są specjalistyczną opieką.

Źródło: UG Polkowice

Dodaj komentarz