Przodujemy w tragicznej statystyce (FOTO)

Polska jest w czołówce krajów pod względem skutecznych prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. O tych statystykach oraz o tym, dlaczego tak się dzieje, mówili prelegenci podczas powiatowej konferencji w Głogowie.

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że samobójstwa są drugą przyczyną zgonów wśród osób w wieku 15-29 lat. Dlaczego coraz młodsze osoby decydują się na taki krok? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta:

 –  Odpowiedzi można szukać w różnych sferach, między innymi w tym, co się dzieje w rozwoju i co związane jest z rozwojem naszej cywilizacji: inaczej żyjemy, inaczej funkcjonujemy, mamy dostęp do wielu bodźców. Ciało stało się obiektem manipulacji do doświadczania różnych rzeczy i rozładowywania napięcia – wyjaśnia dr Katarzyna Sitnik-Warchulska z Zakładu Psychologii Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Jak mówi dr Sitnik-Warchulska, szacuje się, że każdy z nas miał lub będzie miał kontakt z osobą, która chciała popełnić samobójstwo.

O tym, w jaki sposób dzieci najczęściej próbują odebrać sobie życie, mówił przedstawiciel policji: – Najczęściej zdarzają się samobójstwa przez powieszenie się. Na drugim miejscu plasuje się rzucanie z wysokich budynków. Rośnie liczba przypadków z użyciem farmacji – mówi Henryk Tonderys z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Ważne jest, aby w miarę wcześnie zauważyć, że z dzieckiem dzieje się coś złego:

 – Należy zwrócić uwagę na jakąkolwiek zmianę w zachowaniu, zmianę zainteresowań związanych z tematyką śmierci i odchodzenia, słuchanie poświęconej temu muzyki, czytanie takich wierszy – dodaje dr Katarzyna Sitnik-Warchulska.

Ze względu na rosnącą skalę problemu władze powiatu chcą, aby takie konferencje odbywały się cyklicznie.

.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..