Profilaktyczna akcja w polkowickiej przychodni (WIDEO)

W środę, 7 marca, w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych przy ul. Kominka odbędzie kolejna akcja informacyjna – „Dzień Chorego”. A do czwartku, 8 marca, w holu przychodni można nauczyć się samobadania piersi.

Przeprowadzona w lutym z okazji Światowego Dnia Chorego akcja cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że na prośbę mieszkańców gminy Polkowice, 7 marca, tym razem w godzinach popołudniowych, specjaliści będą udzielać porad dotyczących dostępu do świadczeń opiekuńczych, socjalnych i zdrowotnych kierowanych do przewlekle chorych, a także ich opiekunów.

– Można będzie dowiedzieć się, gdzie uzyskać pomoc w opiece i pielęgnacji osób niepełnosprawnych, niesamodzielnych, samotnych, przewlekle chorych oraz wymagających opieki innych osób i instytucji, a także jak pielęgnować i rehabilitować potrzebujących oraz z jakich programów gminnej polityki zdrowotnej można skorzystać – informuje Mariola Kośmider, dyrektor PCUZ. – Specjaliści wyjaśnią, jak funkcjonują hospicja domowe i opieka długoterminowa, na jakich zasadach można korzystać z rehabilitacji ruchowej i psychologicznej, czym jest wolontariat i komu pomaga, jak uzyskać świadczenia socjalne i opiekuńcze oraz inne świadczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia i PFRON.

Program dotyczący profilaktyki zdrowia oraz długoterminowej opieki realizowany jest w gminie Polkowice od wielu lat. W tym roku mieszkańcy skorzystają z trzynastu specjalnych projektów zdrowotnych, finansowanych z budżetu gminy. Są one uzupełnieniem leczenia zakontraktowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Szczegóły można będzie poznać w PCUZ w środę, 7 marca, w godz. od 14 do 18.

Kolejna oferta skierowana jest do kobiet, które powinny pamiętać o tym, że regularne samobadanie piersi, a także USG i mammografia to niezbędna profilaktyka we wczesnym wykrywaniu nowotworów. Stawką jest wysoka skuteczność leczenia.

Samobadanie piersi kobiety powinny wykonywać co najmniej raz w miesiącu, trzy – cztery dni po miesiączce.

– Unosząc lewą rękę sprawdzamy prawą ręką lewą pierś, czy są jakieś niepokojące zgrubienia – przypomina położna Danuta Dawidowicz. – To samo powtarzamy z drugą piersią. Zaniepokojenie powinny wzbudzać także wydzieliny z sutka, wciągnięta brodawka lub zmiany na skórze. Wtedy natychmiast trzeba zgłosić się do lekarza.

Szczególną grupą ryzyka są osoby ze zmutowanym genem BRC1 lub CHEK2, u których występują genetyczne predyspozycje do zachorowania na nowotwór piersi. Pierwszą informacją jest historia schorzeń w rodzinie. Jeżeli matka lub babcia zachorowały na raka, istnieje prawdopodobieństwo, że również posiadamy skłonności genetyczne w tym kierunku.

– Zachorowałam ponad 20 lat temu – wspomina Ilona Janowicz z polkowickiego Klubu Amazonek, który od lat wspiera społeczne kampanie „ Chronię życie przed rakiem”. – To był szok, nie wiedziałam, że w ogóle takie coś istnieje. Dopiero po operacji zrozumiałam, że trzeba walczyć o swoje zdrowie dla siebie i rodziny. Dzisiaj czuję się dobrze i namawiam wszystkie kobiety do profilaktyki.

Do czwartku, 8 marca, w holu polkowickiej przychodni przy ul. Kominka działają specjalne punkty informacyjne i edukacyjne. Przyjmowane są zapisy na bezpłatną mammografię i USG piersi oraz bezpłatną cytologię. Położne i amazonki uczą samobadania piersi.

Program finansowany jest z budżetu gminy Polkowice.

Zobacz także:

Fot. PCUZ/UR

Dodaj komentarz