Prezenty przynosi nie tylko Mikołaj

Ma długą białą brodę, czerwoną czapkę i tego samego koloru kubrak – tak większość z nas wyobraża sobie dziś Świętego Mikołaja. Jednak każdy kraj ma swoją tradycję i własnego „Mikołaja”. Co ciekawe również w Polsce nie tylko on obdarowuje najmłodszych w wieczór wigilijny. W niektórych regionach kraju jest to zadanie Gwiazdora, Aniołka, Gwiazdki lub Dzieciątka.

– Jesteśmy przyzwyczajeni do ubranego na czerwono staruszka z białą brodą, to postać z reklamy Coca-Coli. Tymczasem kiedyś święty Mikołaj to był biskup w ornacie, z mitrą na głowie i pastorałem w dłoni. Takiego świętego Mikołaja dziś już się nie zobaczy, a szkoda – mówi Dorota Jasnowska z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu.

O Świętym Mikołaju wiemy tyle, że był biskupem, żył w IV wieku w Mirze, na terenie dzisiejszej Turcji. Jest patronem żeglarzy i więźniów, ale szczególnie lubi pomagać potrzebującym.

Dzisiejszy Mikołaj to mieszanka wielu zwyczajów i kultur. Dlatego Anglicy mówią na niego Santa Klaus, a Niemcy Weinachtsman. W Polsce za czasów PRL-u ze świętego próbowano zrobić Dziadka Mroza, ale ten eksperyment się nie udał.

Nasz Mikołaj przychodzi 6 grudnia, a potem wraca na Wigilię, żeby podłożyć paczki i zawiniątka pod choinkę. Polacy czekają jednak nie tylko na Mikołaja. W zależności od tego, gdzie mieszkamy, możemy również spodziewać się prezentów od Gwiazdki, Dzieciątka, Aniołka lub Gwiazdora. W niektórych miejscach istnieją obok siebie różne tradycje, na przykład na Górnym Śląsku pojawia się zarówno Dzieciątko, Święty Mikołaj, Gwiazdor, jak i Gwiazdka.

W Danii prezenty przynosi Julemanden. Towarzyszą mu elfy i z taką świtą porusza się saniami, zaprzężonymi w renifery. Dzieci muszą przygotować mleko i pudding dla wiecznie głodnych elfów, a rano trzeba sprawdzić, ile po tej uczcie zostało okruchów.

We Włoszech krąży złośliwa wróżka La Befana. Lata na miotle, obdarowuje dzieci upominkami w nocy z 5 na 6 stycznia, czyli w Święto Trzech Króli. Niegrzeczne dzieciaki mogą od niej dostać w skarpecie świątecznej popiół, czosnek lub cebulę. Grzeczne oczekują prezentów. Zanim pójdą spać, zostawiają na stole dla wróżki kieliszek wina i cytrusy.

W Hiszpanii dzieciaki dostają prezenty od Losa, Reyesa i Magosa, czyli od Trzech Króli – Kacpra, Melchiora i Baltazara. Ale następuje to dopiero 6 stycznia. Wieczorem przygotowuje się dla króli trzy kieliszki sherry, a także marchewkę dla zdrożonych wielbłądów.

Dziadek Mróz ma służbę w Rosji. Towarzyszy mu niestrudzona Śnieżynka, która jest jego wnuczką, żoną zaś Starucha Zima. Od 2005 r. w Rosji obchodzi się urodziny Dziadka Mroza, które przypadają na 18 listopada. Za siedzibę dostojnego starca uważany jest Wielikij Ustiug, położony w północnej części kraju.

A Wam kto dziś zostawi prezent pod choinką?

Źródło: Kurier PAP – www.kurier.pap.pl

Dodaj komentarz