Opublikowany: śr, Paź 11th, 2017

Prestiżowa licencja dla legnickiego szpitala (WIDEO, FOTO)

To ważny dzień dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy. Lecznica, po raz drugi z rzędu, otrzymała prestiżowy Certyfikat Akredytacyjny Ministra Zdrowia. Trzyletnia licencja ma dla tej placówki także wymiar finansowy. Dzięki resortowemu zaświadczeniu może liczyć nie tylko na większy kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, a także na dziesięcioprocentowe zmniejszenie ubezpieczenia od tak zwanych zdarzeń medycznych.

Trzy lata temu lecznica po raz pierwszy otrzymała taki certyfikat. Aby go utrzymać musiała spełnić wiele restrykcyjnych norm, by znaleźć się w gronie piętnastu dolnośląskich placówek medycznych, mających status szpitali akredytowanych.

Dyrektor krakowskiego Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia Halina Kutaj-Wąsikowska przyznaje, że kontrola szpitali polega na wyjątkowo trudnych, żmudnych i bardzo wymagających analizach. Podczas wizyt akredytacyjnych niezależni eksperci sprawdzają realizację setek standardów medycznych, dotyczących m.in. przestrzegania praw pacjenta, kontroli zakażeń szpitalnych, procedur operacyjnych czy utrzymania higieny pomieszczeń.

Od piętnastu do dwudziestu procent polskich szpitali, które na własną prośbę poddają się ocenie akredytacyjnej, nie przechodzi jej pozytywnie i w związku z tym nie może liczyć na przyznanie certyfikatu. Posiadanie tak prestiżowej licencji oznacza bowiem konkretne korzyści finansowe, ponieważ szpitale mogą liczyć na wyższy kontrakt z NFZ – na poziomie od jednego do dwóch procent.

– Stąd zaangażowanie naszych pracowników nie idzie na marne – nie ukrywa zadowolenia dyrektor placówki Krystyna Barcik, a jej zastępca ds. lecznictwa dr Andrzej Hap dodaje, że sam certyfikat świadczy o tym, że szpital wykonuje usługi na jak najwyższym poziomie.

Jak obliczył marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, w ciągu ostatnich dwunastu lat, w legnicką placówkę zainwestowano aż 97 mln zł. Pieniądze te zostały wydatkowane nie tylko na pokrycie kosztów licznych remontów, ale przede wszystkim na zakup nowoczesnej aparatury.

Podobnie, jak trzy lata temu, tak i dziś uroczystość, z udziałem wielu znamienitych gości, odbyła się w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej.

.

O Autorze

-

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..