Opublikowany: pt, Lut 9th, 2018

Pożar szkolnej kotłowni

Trzy zastępy straży pożarnej brały udział w akcji gaszenia pożaru szkolnej kotłowni przy ul. Reymonta w Świerzawie. Ze względu na bardzo silne zadymienie wewnątrz budynku, ratownicy musieli pracować w aparatach ochrony dróg oddechowych.

Na pomoc jako pierwsi przybyli ratownicy z miejscowej jednostki OSP, chwilę później dołączyli do nich również ochotnicy z Sokołowca oraz strażacy z Jednostki ratowniczo-Gaśniczej w Złotoryi. Przyczyną pożaru było nieprawidłowe działanie czujnika jednego z pieców, w związku z czym wewnątrz kotła, w którym uzupełnia się opał, pojawiły się zarzewia ognia.

W pierwszej kolejności należało zabezpieczyć oraz oświetlić teren działań. Następnie ratownicy wyposażeni w sprzęt ochrony dróg oddechowych, przystąpili do wygaszania pieca oraz opróżnienia kotła. Tlące się trociny zostały taczką wywiezione na zewnątrz kotłowni, gdzie je dokładnie ugaszono. Później przy użyciu specjalnego agregatu dokładnie oddymiono pomieszczenie, po czym piłą do cięcia stali wycięto otwór rewizyjny znajdujący się w podajniku. To pozwoliło usunąć i ugasić pozostałości, które paliły się w dolnej części podajnika.

Na koniec sprawdzono jeszcze kamerą termowizyjną, czy nie ma dodatkowych zarzewi ognia. Na szczęście nie stwierdzono już zagrożenia. W zdarzeniu nie ucierpiała żadna osoba.

Fot. OSP Świerzawa

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..