Potężna awaria informatyczna w całej Polsce

Najważniejsze systemy informatyczne w całym kraju uległy dziś potężnej awarii. Informację tę potwierdziło Ministerstwo Cyfryzacji. Od rana nie działał Profil Zaufany, CEPiK, System Rejestrów Państwowych, ePUAP czy Obywatel.gov.pl. Część z nich zostało już naprawiona.

Klienci próbujący załatwić dziś sprawę w urzędach w całej Polsce mieli na to minimalne szanse. Wszystko przez awarię, która dotknęła większości systemów informatycznych związanych z usługami cyfrowymi. Na oficjalnym profilu twitterowym Ministerstwa Cyfryzacji mogliśmy przeczytać lakoniczny komunikat na ten temat: „Dziś od godzin porannych niedostępne są serwisy http://Obywatel.gov.pl , http://Pz.gov.pl , http://Cepik.gov.pl , http://Epuap.gov.pl. Niedostępne są także systemy SRP, CEPiK oraz ePUAP. Trwają intensywne prace nad usunięciem awarii. Przepraszamy za utrudnienia.”

Jeśli więc planowaliście dziś załatwiać jakieś sprawy w urzędzie (tym fizycznym czy też elektronicznym), lepiej z góry założyć, że się nie uda i przyjść innego dnia. – Nie jesteśmy w stanie załatwić dziś żadnej sprawy, która wymaga użycia systemu, a takich jest 99 procent – usłyszeliśmy dziś w wydziale spraw obywatelskich w Urzędzie Miasta w Legnicy.

Kilkadziesiąt minut temu resort wydał kolejny kolejny komunikat, w którym informuje, że część awarii udało się już usunąć: „Działanie SRP, CEPiK oraz platformy ePUAP zostało przywrócone. Oznacza to, że obsługa w urzędach może być prowadzona normalnie. Nadal trwają prace na przywróceniem działania e-usług oraz stron www: http://Pz.gov.pl , http://Epuap.gov.pl , oraz http://Cepik.gov.pl.”

Na tę chwile nie jest znana przyczyna awarii.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..