Posadzka nawiązuje do tradycji (WIDEO)

W Kolegiacie kończą się prace związane z położeniem posadzki. Konserwator zabytków zalecił, aby była ona wykonana z piaskowca. Skąd taka decyzja?

Odbudowa zabytkowej Kolegiaty, która spłonęła pod koniec II Wojny Światowej rozpoczęła się w 1988 roku. Obecny proboszcz z różnych źródeł stara się o pieniądze i wyznacza kolejne cele. W każdym roku budżet na odbudowę Kolegiaty oscyluje między 500 a 800 tysięcy złotych.

–  W zależności od tego jakie środki pozyskujemy, taki front robót przyjmujemy. W tym roku to położenie posadzki w prezbiterium oraz w nawie głównej – mówi ks. Rafał Zendran, proboszcz Parafii Kolegiackiej w Głogowie.

Podłoga jest wykonana z piaskowca, który co ciekawe, nie należy do trwałych materiałów:

– Dzisiaj jest wiele trwalszych materiałów, ale piaskowiec tu zawsze w Kolegiacie był położony, bo taka jest historia tego miejsca. Dlatego zaleceniem konserwatora zabytków było, by ten piaskowiec znowu się tutaj pojawił. Mimo, że trochę obawialiśmy się, że nie będzie to materiał trwały to dzisiejsza technologia pozwala na to, aby to doskonale zaimpregnować i mam nadzieję, że będzie to służyło przez wiele lat – wyjaśnia proboszcz.

Osoby, które przyjdą do Kolegiaty już 15 sierpnia, w czasie największego w regionie odpustu, będą mieli okazję zobaczyć nową posadzkę.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..