Opublikowany: śr, Maj 9th, 2018

Ponad 400 mln podatku miedziowego

413,338 mln zł podatku od wydobycia kopalin zapłacił KGHM za pierwszy kwartał tego roku – poinformowało Ministerstwo Finansów w sprawozdaniu operatywnym z wykonania budżetu państwa.

Przypomnijmy, w tegorocznym budżecie krajowym zaplanowane zostało 1,29 mld zł wpływów z tej daniny. Oznacza to, że w kwartał Polska Miedź zrealizowała już jedną trzecią tego planu.

Od początku wprowadzenia podatku w kwietniu 2012 r. do marca tego roku spółka odprowadziła do Skarbu Państwa 9,658 mld zł. Kwota ta stanowi równowartość wydatków na inwestycje, jakie KGHM zamierza zrealizować do roku 2021.

Podatek miedziowy budzi kontrowersje nie tylko w Zagłębiu Miedziowym. Jego temat poruszają też ogólnopolskie media. Portal money.pl cytuje dziś Roberta Raczyńskiego, prezydenta Lubina, który w aspekcie rozpoczynającej się rozbudowy zbiornika Żelazny Most mówi: – Dobrze, że KGHM zdecydowało się na rozbudowę, ale czy ktoś zabezpieczył pieniądze na przyszłość, by przy ograniczonym lub zakończonym wydobyciu wciąż dbać o tę inwestycję. Dziś o tym nikt nie myśli, a firma nie ma rezerw na utrzymanie tego obiektu. Mówi to każdy menadżer w firmie, ale nieoficjalnie. Oficjalnie nikt się do tego nie przyzna

Podziel się

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..