„Pomarańczowe” nie zapobiegły porażki Polski

Reprezentacja Polski kobiet w koszykówce uległa w Wałbrzychu faworyzowanej Białorusi w pierwszym spotkaniu eliminacji do Mistrzostw Europy w 2019 roku. W składzie naszego kraju wystąpiły również dwie koszykarki CCC Polkowice, które jednak nie zaliczą tego spotkania do udanych.

Polki rozpoczęły pojedynek dość nerwowo od stanu 0:4 dla rywalek. Na szczęście nasze koszykarki szybko się pozbierały, prezentując twardą grę w obronie, która przyniosła efekt w postaci jedenastu zdobytych punktów z rzędu (11:4). Białorusinki ruszyły do odrabiania strat, ale uważnie grające w ataku biało-czerwone nie pozwalały sobie na dłuższe przestoje. Po pierwszej kwarcie gospodynie prowadziły 17:14. Druga odsłona zakończona remisem po 15 nic nie zmieniła w różnicy punktów, jaka dzieliła obydwa zespoły po początkowych dziesięciu minutach.

Kluczową dla losów spotkania okazała się przedostatnia partia, w której przyjezdne włączyły swój „piaty bieg”, dając pokaz skutecznej gry w ofensywie. Przeciwniczki zza naszej wschodniej granicy zdobyły w tej części meczu aż 28 „oczek”, tracąc tylko 17. W decydującej kwarcie znów był remis 13:13, co oznacza, że Polki musiały przełknąć gorycz porażki w pierwszym spotkaniu kwalifikacyjnym do EuroBasketu, który za dwa lata odbędzie się na parkietach Serbii i Łotwy.

W składzie Polski wystąpiły dwie zawodniczki CCC Polkowice: Weronika Gajda i Angelika Stankiewicz. „Pomarańczowe” nie będą jednak miło wspominać tego pojedynku. Gajda, która rozpoczęła mecz w pierwszej piątce, w ciągu blisko 28 minut spędzonych na boisku, zdobyła siedem punktów, notując fatalną skuteczność rzutów z gry. Polska rozgrywająca trafiła zaledwie dwukrotnie na siedemnaście prób. Z kolei Angelika Stankiewicz, która jeszcze pod koniec lutego ubiegłego roku w starciu z tym samym rywalem, była najlepszą polską zawodniczką (rzuciła wtedy 18 pkt.), tym razem nie miała zbyt dużo czasu na zaprezentowanie swoich umiejętności. Popularna „Siwa” przebywała na parkiecie niespełna pięć i pół minuty, nie zapisując się w tym czasie na liście strzelczyń. Najskuteczniejszą zawodniczką w polskiej kadrze była zdobywczyni 22 „oczek” Agnieszka Kaczmarczyk.

Polska – Białoruś 62:70 (17:14, 15:15, 17:28, 13:13)

Polska: Agnieszka Kaczmarczyk 22, Justyna Żurowska-Cegielska 10, Paulina Misiek 8, Anna Makurat 7, Weronika Gajda 7, Magdalena Ziętara 5, Magdalena Szajtauer 2, Agnieszka Skobel 1, Angelika Stankiewicz, Karolina Poboży.

Białoruś: Anastasija Wieramiejenka 16, Marija Papowa 14, Wiktoria Hasper 13, Katsiaryna Snicyna 9, Aliaksandra Tarasawa 8, Tatsiana Lichtarowicz 7, Julija Rycikawa 3, Wołha Ziuzkowa.