Polska po nawałnicach: jest refleks, są pieniądze

Z deklaracją wsparcia rodzin, które ucierpiały przez burze, rząd ruszył błyskawicznie i takiej samej reakcji oczekiwał od poszkodowanych, dając gminom zaledwie kilka godzin na oszacowanie strat i sporządzenie listy rodzin potrzebujących pomocy. Na pismo, które do wojewodów trafiło w sobotę, a do gmin w niedzielę, należało odpowiedzieć do poniedziałku, do godziny 9 rano. Mieszkańcy nie wiedzą nawet, że mimo upływu terminu straty wciąż można zgłaszać.

Burzowy front, który przeszedł przez kraj w ubiegłym tygodniu dla naszego powiatu okazał się dość łaskawy. Nikt nie ucierpiał, a strażacy interweniowali kilkanaście razy przy lokalnych podtopieniach. Duże szkody woda wyrządziła m.in. w domu seniora prowadzonego przez Fundację Przystań w Ścinawie – w zalanych piwnicach znajdowało się wiele urządzeń np. pralki i piec.

W sobotę, 12 sierpnia, MSWiA rozesłało do wojewodów pismo mówiące o możliwości ubiegania się o środki finansowe z rezerwy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

– W przypadku uznania, że taka pomoc jest niezbędna, proszę o wystąpienie ze stosownym wnioskiem do 14 sierpnia do godz. 9 rano. Ewentualna pomoc powinna być poprzedzona szczegółową analizą, z wyszczególnieniem wnioskowanej kwoty, szacunkowej liczny rodzin – czytamy w piśmie (pełna treść TUTAJ).

Na początku podejrzewaliśmy, że to błąd. Nawałnica przeszła w piątek, trwał długi weekend, ponadto 14 sierpnia w administracji rządowej ogłoszono dniem wolnym od pracy. W biurach prasowych ministerstwa i wojewody do wczoraj nikt nie odbierał telefonów.

A jednak już 14 sierpnia wojewoda przekazał do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wnioski o wypłatę zasiłków celowych. Zbiorcza lista zasiłków celowych (do 6 tys. zł) obejmuje 289 poszkodowanych rodzin z dziesięciu gmin, a kwota zasiłków, o które starają się gminy wynosi 1,134 mln. O 80 proc. tej kwoty wnioskuje gmina Wińsko. Według tej listy na przykład w powiecie lubińskim o zasiłek starają się tylko dwie rodziny z gminy Ścinawa (lista TUTAJ).

Czy kilka godzin, w dodatku z niedzieli na poniedziałek, w trakcie trwania długiego weekendu wystarczy, żeby dotrzeć z informacją do wszystkich mieszkańców, oszacować straty i złożyć wnioski o pomoc?

– Zgodnie z informacją przekazaną do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w dniu 14 sierpnia 2017 wnioskowana kwota może ulec zmianie, ponieważ gminy są obecnie w trakcie szacowania strat. Stąd też nadal można zgłaszać wnioski w sprawie udzielenia pomocy w formie zasiłku celowego – zapewnia Anna Eisler z biura prasowego wojewody dolnośląskiego.

O tej możliwości niekoniecznie jednak dowiedzą się poszkodowani przez nawałnicę mieszkańcy, bo internetowe strony urzędów w tej kwestii milczą.

Ścinawa po burzy (fot. Paweł Flunt)

Dodaj komentarz