„Poloneza czas zacząć…”

„Polonez na 100 par”- to piątkowa inicjatywa działającego przy Legnickim Centrum Kultury Zespołu Pieśni i Tańca Legnica. Celem wydarzenia była uroczysta inauguracja obchodów Narodowego Święta Niepodległości, które nad Kaczawą rozpoczęły się już w piątek. Chętnych do tańczenia nie brakowało, bo w tanecznym korowodzie oprócz członków zespołu, pojawili się seniorzy oraz młodzież.

– Polonez to najstarszy polski taniec narodowy. Choć rodowód ma ludowy, to na przestrzeni wieków stał się tańcem królewskim i arystokratycznym, tańczonym na dworach.- tłumaczyła Elżbieta Tor Kierownik Zespołu Pieśni i Tańca Legnica.

Skoro taniec tak uroczysty to nic dziwnego, że po dziś dzień w Polsce jest on tańczony podczas  eleganckich bali, a młodzież otwiera nim studniówki. Polonez to również taniec, w którym występować może wiele różnych figur, więc aby go zatańczyć odpowiednio legniccy tancerze musieli przejść krótkie szkolenie.

– Trochę to skomplikowane, w szkole uczyli nas nieco innej wersji, ale myślę, że damy radę- tłumaczyła nam Katarzyna uczennica II LO w Legnicy.

– Tremy nie mam, a sama inicjatywa jest w porządku. Myślę, że to fajny sposób na świętowanie 11 listopada, no i dla mnie trening przed studniówką- dodaje Bartek z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego.

Taneczny korowód punktualnie o godz. 12.00 przeszedł przez legnicki rynek. Otworzył go prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski. Choć miał być to Polonez na 100 par, to na miejscu okazało się, że zainteresowanie było większe- było ich ok. 200.

 

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..