Polkowickie Dni Teatru z Adamem Ferencym (WIDEO, FOTO)

Trwa XX edycja Festiwalu „Oblicza Teatru” – Polkowickie Dni Teatru. Patronem honorowym imprezy jest Adam Ferency, aktor filmowy i teatralny, a także reżyser.

Adam Ferency żartuje, że nad objęciem patronatu honorowego nad XX edycją Festiwalu „Oblicza Teatru” zastanawiał się pięć minut. Dłużej trwało znalezienie odpowiedniego terminu, ze względu na obecne zobowiązania.

Aktor, w towarzystwie Andrzeja Wierdaka, Dyrektora Artystycznego Festiwalu, spotkał się wczoraj z dziennikarzami w Galerii „Rynek 26”.

– Polkowice, miasto bez teatru to jest oczywiście, powiedziałbym, kokieteria dyrektora Wierdaka, gdyż w środowisku jest to znany bardzo festiwal – mówił Adam Ferency.

Podczas spotkania aktor opowiadał też m.in. o tym, w jakich okolicznościach zaczęła się jego przygoda z reżyserowaniem. Choć, jak wyznał, wspomnienie to traktuje bardziej anegdotycznie.

– Jeden z moich kolegów, rówieśników, a byliśmy wtedy świeżo po czterdziestce, powiedział, że mężczyzna w okolicy czterdziestki odczuwa taką nieubłaganą konieczność bycia szefem większej całości – wspominał. – Strasznie się zasmuciłem, bo takiej potrzeby nie odczuwałem, ale ponieważ kolega, który był wybitnym intelektualistą tak powiedział, to pomyśłałem, że na wszelki wypadek wyreżyseruję sztukę na trzy osoby. No i się stało.

Aktor mówił też o sposobach na relaks. Dla niego są to gotowanie i patrzenie na ogień w kominku, w domu na Kaszubach.

– Jestem kucharzem amatorem, wielkim improwizatorem, a robię to wtedy kiedy jestem wykończony i potrzebuję się zrelaksować – wyznał. – A w domu na Kaszubach mam teatr, bo jest tam kominek. Dla mnie jest on bezcenny. Godziny spędzam patrząc na ogień w kominku. On mnie relaksuje, ale też naprowadza na reżyserskie, choć nie tylko, pomysły.

Wieczorem w auli Zespołu Szkół odbyła się Gala Otwarcia XX „Obliczy Teatru”. W programie był spektakl „Dziennik przebudzenia”, w którym Adam Ferency gra z Joanną Kosierkiewicz. Autorką scenariusza jest Magda Kupryjanowicz.

Zobacz także: 

 

Podziel się
Tagi

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..