Polkowicki Telefon Zaufania zdaje egzamin (WIDEO)

Od dwóch tygodni działa Polkowicki Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Czy zdaje egzamin? O tym mówili dziś m.in. psychologowie podczas konferencji w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. Uczestniczył w niej Wiesław Wabik, burmistrz gminy Polkowice, która finansuje program.  

25 telefonów od młodych osób potrzebujących wsparcia odebrali specjaliści PCUZ w pierwszych dniach funkcjonowania lokalnego telefonu zaufania, choć połączeń było dużo więcej.

– Jednego dnia miałem 23 telefony, jak policzyłem, a w poprzednich dniach też było ich kilkadziesiąt – mówi Jacek Chrzan (na zdj.), psycholog w PCUZ.

– Dzieci dzwonią z różnymi problemami: z rówieśnikami, z zawiedzioną miłością czy z konfliktami w domu – dodaje Małgorzata Niklasińska, psycholog szkolny. – Nawet jeśli są to czasem żartobliwe telefony, a takie też się zdarzają, to myślę, że jest to taki test, czy po drugiej stronie ktoś jest, czy odbierze. Uważam, że ten telefon będzie dużym wsparciem w czasie wakacji, kiedy szkoły są zamknięte i nie ma dostępu do szkolnego psychologa czy pedagoga.

Są też już kolejne plany.

– Idea była taka, by najpierw dotrzeć do dzieci i młodzieży, ale widzimy też potrzebę, by dotrzeć do dorosłych, szczególnie do rodziców – dodaje Jacek Chrzan. – Zobaczymy, jak to się rozwinie.

Numer Polkowickiego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 793 200 020 – jest anonimowy, ale w sytuacjach wymagających interwencji, młodzi ludzie mogą liczyć na pomoc odpowiednich służb. Telefon czynny jest w godzinach od 16 do 24. Także w niedziele, święta i podczas wakacji.

Przypominamy: dzwoniąc pod numer 793 200 020, osoby będące w kryzysie psychicznym mogą porozmawiać z psychologiem lub terapeutą na tematy dotyczące relacji z członkami rodziny, przyjaźni, pierwszych miłości, dojrzewania czy współżycia seksualnego. Specjaliści PCUZ poruszają również sprawy związane z przemocą domową i szkolną, przemocą fizyczną i psychiczną, bezpieczeństwem w sieci czy ogólnie pojętym zdrowiem i samopoczuciem nastolatka. Młodzi ludzie mogą również na liczyć na pomoc, gdy dotykają ich depresja, smutek, samotność, niska samoocena czy zaburzenia odżywiania.

Działanie telefonu w ramach programu „Promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie zaburzeniom psychicznym – #MostyZamiastMurów” finansuje gmina Polkowice.

Zobacz także: 

Zobacz także: 

Fot. UR

Dodaj komentarz