Polkowicki Rynek i tradycje górnicze w kampanii wyborczej

Ogólnopolski Festiwal Miedzi, dbałość o tradycje górnicze i ożywienie Rynku to niektóre propozycje liderów komitetu Lepsze Polkowice na rozwój miasta pod hasłem – „Tradycja i tożsamość”.

Konferencja, nieprzypadkowo, odbyła się dziś w Rynku, przed pomnikiem poświęconym Górnikom Polskiej Miedzi.

– Ta gmina wiele zawdzięcza ciężkiej pracy górników i ratowników – mówił Łukasz Puźniecki, kandydat stowarzyszenia Lepsze Polkowice na burmistrza gminy. – Pokażmy, że jesteśmy z tego dumni. Uważamy też, że gmina niedostatecznie współpracuje z organizacjami związkowymi. A przede wszystkim niech nasza gmina, na całym świecie, utożsamiana będzie z miedzią, tak jak Bolesławiec wszystkim kojarzy się z ceramiką. Dlatego proponujemy organizację w Polkowicach ogólnopolskiego Festiwalu Miedzi.

Czy w Polkowicach rzeczywiście mało jest symboli związanych z górnictwem miedziowym, dzięki któremu miasto, po wojennych wydarzeniach, mogło się rozwinąć? Zdaniem jednego z uczestników konferencji, poza pomnikiem w Rynku, tak. A jak dodał, ostatnio z inicjatywy stowarzyszenia Lepsze Polkowice nowe rondo w Sobinie otrzymało nazwę: „Ratowników Polskiej Miedzi” (dodajmy, że jest jeszcze rondo „Górników Polskiej Miedzi”, na drodze prowadzącej z Polkowic w kierunku Chocianowa).

Jest też mural na ścianie wieżowca przy ul. Ratowników, ale jak stwierdził Panajotis Teodoridis, emerytowany pracownik KGHM, kandydat na radnego, do tej pory nie wiadomo czy na obrazie jest górnik, czy hutnik, ale szyb górniczy jest. Wspomniał też o tym, że kiedyś w Polkowicach odbywały się barbórkowe uroczystości, ale „zostały wyprowadzone” z miasta.

Kolejne propozycje komitetu Lepsze Polkowice dotyczą ożywienia Rynku, np. poprzez organizowanie mini koncertów plenerowych, giełdy antyków czy jarmarków. Jest też wątek historyczny.

– Proponujemy przywrócić właściwą rangę patronowi miasta świętemu Sebastianowi – mówił Łukasz Puźniecki, a jak wyjaśnił, chodzi m.in. o organizowanie cyklicznych obchodów święta patrona (przy ul. św. Sebastiana mieści się starostwo powiatowe, przyp. UR).

Wybory samorządowe odbędą się 21 października.

Fot. UR

Wyświetlonych 4 komentarze
Wyraź swoją opinię
 1. Ola pisze:

  Brawo lepsze Polkowice !!

 2. amarek pisze:

  W końcu ktoś się tym zainteresował.

 3. walenty d pisze:

  A w czym oni sią lepsi?? Skoro są z PO to chyba tylko w „harateniu w gałę”.

 4. quna pisze:

  Rynek jest martwy niestety,a o górnikach się nie pamięta 🙁

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..