POLKOWICE. Dbają o starszych i niesamodzielnych

KONF_KOSMIDERW Polkowicach powstaje Centrum Opieki Gerontologicznej i Wsparcia Osób Niesamodzielnych. Będą z niego korzystać mieszkańcy gmin powiatu polkowickiego oraz wiejskiej Głogów, Pęcław, Jerzmanowa, Kotla i Żukowice z powiatu głogowskiego. Gabinet gerontologii już działa.

– W Polsce nie ma systemu opieki senioralnej – mówiła dziś Mariola Kośmider, dyrektor Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych, koordynator projektu dotyczącego poprawy zdrowia i komfortu życia osób starszych i niesamodzielnych podczas konferencji w ratuszu.

Jak dodała, polskie społeczeństwo starzeje się, dlatego trzeba przygotować się do stworzenia tej grupie odpowiednich warunków, jeśli chodzi o opiekę i to w bardzo szerokim zakresie.

Projekt ma potrwać do kwietnia 2016 roku. Na czym będzie polegać? Przebudowana zostanie część skrzydła przychodni PCUZ przy ul. Kominka, gdzie powstanie wspomniane Centrum Opieki… (ze sprzętem do rehabilitacji, częścią diagnostyczną i klubem seniora). Prowadzona będzie rehabilitacja psychologiczna (treningi, warsztaty), ruchowa (w przychodni), a także opieka nad pacjentem w domu oraz edukacja i doradztwo (kursy i szkolenia). Powstanie m.in. pogotowie rehabilitacyjne dla osób starszych, które wrócą do domu po pobycie w szpitalu. Jego rola polegać będzie m.in. na konsultacjach z rodziną dotyczących sprawowania opieki nad taką osobą. Zaplanowana jest jeszcze wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego.

– Będą też dobrowolne badania psychotechniczne dla osób po 60. roku życia, które prowadzą pojazdy – zapowiedziała Mariola Kośmider.

Warto dodać, że w PCUZ funkcjonuje już gabinet gerontologii (pok. 109, w godz. 7-18), gdzie może zgłosić się osoba starsza potrzebująca opieki lub może to zrobić ktoś z jej rodziny. Można też skorzystać z teleporady (pod numerem 531 344 307 lub 76 746 08 15). Gabinet będzie elementem Centrum, które powstaje. Jest jeszcze strona internetowa, gdzie można dowiedzieć się szczegółów na temat przedsięwzięcia: www.senior.pcuz.pl.

– Do tej pory zgłosiło się do nas ponad 250 osób – powiedziała nam Anna Leśniak z PCUZ.

KONF_OGOLNEWartość całego projektu sięga 6,4 mln zł, z czego 5,1 mln zł stanowi dofinansowanie z funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Pozostała kwota to wkład własny PCUZ. W konferencji wzięli udział m.in. przedstawiciele gmin włączonych do projektu samorządowcy.

UR

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..