Polkowiccy seniorzy w trosce o zdrowe zęby przedszkolaków

Seniorzy z klubu „Słoneczny zakątek”, działającego przy Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych, włączyli się do akcji edukacyjnej dotyczącej – ogólnie ujmując – zdrowych zębów przedszkolaków.  

Specjalnie uszyli maluchom pluszaki – białe ząbki, które przekazali im na zakończenie jesiennego cyklu stomatologicznych zajęć edukacyjnych. To kolejne wsparcie w ramach prowadzonego w Polkowicach od kilkunastu lat programu „Promocja zdrowia higieny jamy ustnej oraz zapobieganie próchnicy poprzez leczenie stomatologiczne zachowawcze”, finansowanego z budżetu gminy, a realizowanego przez Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych.

Opieką stomatologiczną objęte są wszystkie dzieci, które ukończyły 3. rok życia. Obejmuje ona leczenie stomatologiczne, lakierowanie i lakowanie zębów oraz profilaktykę. Ponadto, specjalny program edukacyjny realizowany jest, także od kilkunastu lat, w gminnych przedszkolach. Podczas pogadanek higienistka stomatologiczna pokazuje dzieciom jak dbać o zęby i prawidłowo je myć. Maluchy uczą się też zdrowych nawyków żywieniowych i zachowania w gabinecie stomatologicznym. Jak podkreśla Ilona Zyra z PCUZ, dzięki tym spotkaniom dzieci pozbywają się np. lęku przed wizytą u dentysty.

– Chcielibyśmy, aby rodzice mocniej angażowali się w edukację stomatologiczną swoich dzieci – dodaje Ilona Zyra. – Pamiętajmy, że zęby mleczne, w których pojawia się próchnica, też należy leczyć, a nie czekać aż wypadną. Jeżeli to pierwsze uzębienie z powodu próchnicy wypadnie zbyt wcześnie, to dziecko w przyszłości może mieć problemy ze zgryzem albo z zahamowaniem wzrostu zębów stałych. Na wszystko jest czas, także na zęby mleczne. Jeżeli nie będziemy o nie dbać, to zawiązki zębów stałych mogą źle się wykształcić.

Przypomnijmy, że w polkowickiej przychodni działa gabinet higieny jamy ustnej dla najmłodszych. W każdy wtorek od godz. 13.30 do 17 można przyjść z dzieckiem, pokazać mu jak wygląda gabinet i jak należy dbać o zęby. Z kolei w piątki przyjmuje lekarz dentysta. Rejestracja pod nr tel. 76 746 08 32/33. Program finansowany jest z budżetu gminy Polkowice.

Fot. PCUZ

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..