W Polkowicach ruszył program „Maluch” 2019

Rozpoczęła się kolejna edycja programu „Maluch”, finansowanego przez gminę Polkowice. Całoroczne działania obejmują edukację przedporodową w szkole rodzenia, punkt laktacyjny, wczesne wykrywanie zaburzeń ośrodkowej koordynacji nerwowej u dzieci oraz terapię dzieci z zaburzeniami rozwojowymi.

Program realizowany jest przez Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych. Z edukacji przedporodowej mogą korzystać kobiety ciężarne, a także ich partnerzy – mieszkańcy gminy Polkowice. Bezpłatne zajęcia odbywają się we wtorki i środy od godz. 18 do 19.30 w sali gimnastycznej lub Ośrodku Pomocy Psychologicznej, funkcjonujących przy PCUZ.

– W ramach programu działa również punkt laktacyjny, gdzie wykwalifikowane położne edukują kobiety ciężarne lub karmiące matki – informuje Elżbieta Michalska, specjalista ds. położnictwa. – Gabinet Zdrowia Kobiety jest czynny w każdy czwartek, od godziny 17 do 18.30 – dodaje.

Program „Maluch” obejmuje również wczesne wykrywanie zaburzeń ośrodkowej koordynacji nerwowej u dzieci oraz terapię dzieci z zaburzeniami rozwojowymi.

– Każde dziecko do ukończenia pierwszego roku życia może zostać u nas przebadane przez lekarza specjalistę oraz skorzystać z indywidualnych ćwiczeń kondycyjnych lub konsultacji rehabilitacyjnych z instruktażem – wyjaśnia Barbara Gadzińska, fizjoterapeuta i kierowniczka działu rehabilitacji w polkowickiej przychodni. – Samorząd finansuje także wsparcie rodziców w zakresie opieki, pielęgnacji czy rozwijających zabaw z dziećmi.

Ponadto, w przychodni odbywają się terapie: grupowa i indywidualna, dla dzieci w ramach świetlicy terapeutycznej dla najmłodszych z zaburzeniami rozwojowymi, takimi jak autyzm, zespół Aspergera, zespół Downa czy zaburzenia integracji sensorycznej. Zajęcia prowadzone są przez psychologa, terapeutę zajęciowego oraz logopedę.

– Dzieci z zaburzeniami ośrodkowej koordynacji nerwowej i mózgowym porażeniem dziecięcym korzystają z indywidualnej rehabilitacji ruchowej, natomiast dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej z terapii psychologicznej – dodaje Agnieszka Iwaniak, koordynator programów profilaktycznych Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

Program „Maluch” jest w całości finansowany przez gminę Polkowice. Szacuje się, że w tym rok obejmie on ponad 330 dzieci.

Szkoła Rodzenia – rejestracja: Poradnia Ginekologiczno-Położnicza, gabinet nr 131, tel. 76 746 08 37, codziennie od poniedziałku do piątku godz. 7-17.

Punkt Laktacyjny – bez rejestracji, dyżur położnej codziennie od poniedziałku do piątku, w godz. 8– 9.30, nr tel. do dyżurnej położnej 76 746 08 70.

Badania przesiewowe w kierunku zaburzeń koordynacji nerwowej – dla dzieci od 0 do 1. roku życia – rejestracja: dział rehabilitacji, w dni robocze w godz. 8 – 14, nr tel. 76 746 08 62.

Fot. PCUZ/Pixabay

Dodaj komentarz