Opublikowany: nie, Lut 11th, 2018

Politycy jako mlaskające gąsienice (FOTO, WIDEO)

Grupa obrońców demokracji spotkała się w niedzielne popołudnie w centrum Legnicy, by przekonywać przechodniów do udziału w głosowaniach, a wszystko pod hasłem: Porzuć spory, idź na wybory! Zdaniem organizatorów akcji, politycy – stojący na czele takich państw jak Polska, Czechy, Węgry, Rosja czy Turcja – stanowią realne zagrożenie dla dotychczasowych ustrojów swych krajów. Według nich liderzy są populistami zżerającymi demokrację niczym pasożyt zdrowy liść.

Gąsienice Tour 2017 PL – to tytuł happeningu, który odbył się nie tylko w Legnicy. Kolejne takie akcje zaplanowane są w kolejnych miastach naszego subregionu i to już w najbliższy poniedziałek, 12 lutego.

W Głogowie artystyczna instalacja pojawi się w godz. 9.00-10.30. Następnie, od 11 do 12, prezentować się będzie w Polkowicach, skąd wyjedzie do Lubina, gdzie pod Galerią Srebrną zaprezentuje się w godz. 12.30-14.00. Na koniec dnia platforma dotrze do Złotoryi. W tym mieście będzie ją można obejrzeć obok restauracji Grzybek w Rynku – w godz. 15-16.

We wszystkich tych miastach zaprezentowany zostanie międzynarodowy projekt artystyczno-satyryczny, którego celem jest walka z polityczną manipulacją. Jak tłumaczą organizatorzy akcji, jej założeniem jest pokazanie społeczeństwu, czym jest populizm, jak gra na ludzkich emocjach i jaki jest prawdziwy cel wykorzystujących go polityków. Właśnie taki typ władzy mają symbolizować gąsienice zjadające liść z napisem „demokracja”.

Instalacja artystyczna od 4 listopada odwiedza kolejne polskie miasta. Została zaprojektowana na paradę w Düsseldorfie przez Jacquesa Tilly’ego, znanego ze śmiałych satyr politycznych. Miała zostać zniszczona, jednak zainteresowali się nią aktywiści z czeskiej grupy Kaputin.

Czesi przemierzyli z zabawnym projektem cały swój kraj, tłumacząc rodakom, dlaczego nie należy dać się zwieść chwytliwym populistycznym hasłom, a przede wszystkim, dlaczego jest tak ważne, by uczestniczyć w wyborach i dać odpór odśrodkowym ruchom prawicowym, które chcą zniszczyć wspólnotę europejską.

.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..