Półfinał Wimbledonu nie dla Łukasza Kubota

Pochodzący z Lubina Łukasz Kubot nie powtórzy w tym roku sukcesu sprzed dwóch lat, kiedy to wspólnie z Marcelo Melo zdobył wielkoszlemowy tytuł na trawiastych kortach londyńskiego Wimbledonu. W tegorocznej edycji tego najbardziej prestiżowego i najstarszego turnieju tenisowego na świecie polsko-brazylijski debel swój udział zakończył na ćwierćfinale. W bezpośrednim starciu uległ on 1:3 francuskiej parze Edouard Roger-Vasselin i Nicolas Mahut.

Mecz od samego początku układał się pod dyktando Francuzów, którzy dość szybko wyszli na prowadzenie 5:2 w gemach, a przy stanie 5:3 mieli pierwszą piłkę setową. Duet Kubot/Melo pokazał jednak sportowy charakter i doprowadził do wyrównania. O zwycięstwie w tej partii zadecydował tie-break. W nim zdecydowanie lepiej spisywali się rywale, którzy w tym fragmencie gry dali sobie odebrać tylko 3 punkty.

Bardzo podobny przebieg miał set numer dwa. W nim również obserwowaliśmy po jednym przełamaniu każdej ze stron, a do rozstrzygnięcia partii znowu konieczne okazało się rozegranie trzynastego gema. Tym razem ta tenisowa „dogrywka” ułożyła się po myśli lubinianina i jego sportowego partnera. Najwyżej rozstawiona w turnieju polsko-brazylijska para wygrała do 5 i wyrównała tym samym stan meczu na 1:1 w setach.

Niestety, to wszystko na co tego dnia było stać Łukasza Kubota i Marcela Melo. W dwóch kolejnych odsłonach wyraźnie dominowali już „trójkolorowi”, którzy po trzech godzinach i pięciu minutach zmagań mogli się cieszyć z awansu do dalszej rundy Wimbledonu. W półfinale zawodnicy z Francji zmierzą się z chorwacko-słowackim deblem Ivan Dodig/Filip Polasek.

E. Roger-Vasselin/N. Mahut – Ł. Kubot/M. Melo 7:6 (7:3), 6:7 (5:7), 6:3, 6:3.

Był to czwarty pojedynek Kubota i Melo na tych zawodach. Trzy poprzednie również były czterosetowe. W drodze do ćwierćfinału 37-letni Polaki 35-letni Brazylijczyk pokonali kolejno następujące pary: Ben McLachlan/Jan-Lennard Struff (Japonia/Niemcy), Alex de Minaur/Matt Reid (Australia/Australia) i Marcelo Demoliner/Divij Sharan (Brazylia/Indie)

Dodajmy, że Łukasz Kubot był ostatnim reprezentantem Polski, który pozostawał w stawce w tegorocznych zmaganiach na trawiastych kortach Wimbledonu. Kilka godzin wcześniej w 1/8 finału miksta odpadła Alicja Rosolska.