Pół tysiąca skontrolowanych escape roomów. Będą zmiany w prawie

Ponad pięćset skontrolowanych escape roomów i uchybienia w co drugim z nich. Co piąty z przebadanych obiektów zamknięto. To podsumowanie kontroli zleconych po tragicznym pożarze jednego z takich lokali w Koszalinie, w którym zginęło pięć pięć dziewcząt, a jeden mężczyzna doznał ciężkich poparzeń. Rząd zapowiada również zmiany w prawie. Czy osoby korzystające z takiej formy rozrywki w Lubinie mogą czuć się bezpiecznie?

W 520 skontrolowanych escape roomach strażacy odnotowali niemal 2000 uchybień. W 102 przypadkach były one na tyle poważne, że wydano decyzje o zakazie dalszej eksploatacji lokalu, a w 114 wystąpiono z wnioskami do innych organów kontrolnych. – Kiedy właściciele usłyszeli o kontrolach wielu z nich pozamykało swoje lokale. Do niektórych wchodziliśmy wspólnie z patrolami policji – mówi gen. bryg. Leszek Suski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

Okazuje się, że już samo dotarcie do wszystkich escape roomów nie było proste, bo na razie wykaz takich miejsc po prostu nie istnieje. – Identyfikacja tych miejsc była możliwa, dzięki pracy funkcjonariuszy polskiej policji czy straży pożarnej, którzy przeglądając portale społecznościowe, wyłapywali tego typu działalność – twierdzi Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Lista wykrytych nieprawidłowości jest długa. Od tych drobnych, które można było usunąć już w trakcie kontroli, po stwarzające zagrożenie dla zdrowia i życia klientów. – Uchybienia najczęściej dotyczyły zamykania drzwi ewakuacyjnych w sposób uniemożliwiający ich natychmiastowe otwarcie w przypadku pożaru, niewłaściwej szerokości dróg ewakuacyjnych i braku ich oznakowania. Stwierdzono również brak gaśnic i urządzeń przeciwpożarowych. Używane były prowizoryczne instalacje, np. instalacje elektryczne i grzewcze – wylicza szef MSWiA.

Dodajmy, że to właśnie prowizoryczna instalacja grzewcza i brak zabezpieczeń przeciwpożarowych najprawdopodobniej były przyczyną śmierci pięciu nastolatek w jednym z escape roomów w Koszalinie.

Kontrole przeprowadzili również inspektorzy nadzoru budowlanego, którzy przyjrzeli się aż 436 takim obiektom. W ponad połowie wykryto nieprawidłowości, 80 lokali zamknięto, a na 74 przedsiębiorców nałożono mandaty. Przypomnijmy, że karę w takiej formie zastosowano również wobec właściciela budynku, w którym mieści się escape room w Lubinie. Należy zaznaczyć, że lokal mieszczący się przy ul. Sportowej wprawdzie nie wypadł bez zarzutu, natomiast stwierdzone uchybienia nie zagrażały ani życiu ani zdrowiu ludzkiemu, a jedynie dotyczyły braków w dokumentacji. Więcej pisaliśmy na temat tutaj.Gdy idzie natomiast o escape roomy w Legnicy i Głogowie to również zauważone zostały drobne nieprawidłowości, które zostały już usunięte. Nie były one na tyle poważne, aby któryś z tych lokali musiałby zostać zamknięty.

– Nie chcemy ograniczać działalności, ale muszą być one prowadzone w warunkach bezpieczeństwa. Żadne pragnienie zysku nie powinno odbywać się jego kosztem – powiedział premier Mateusz Morawiecki po odprawie dot. wdrożenia zmian prawnych odnośnie funkcjonowania escape roomów.

Prezes Rady Ministrów poinformował również, że rząd chce doprowadzić do wprowadzenia odpowiednich przepisów i regulacji, które będą zmierzały do dodatkowego ubezpieczania działań rynkowych i zapobiegania tragediom takim jak w Koszalinie.

MSWiA przygotowało już nowelizację rozporządzenia ws. ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Proponowane zmiany dotyczą przede wszystkim ewakuacji w obiektach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza o charakterze rozrywkowym. Chodzi o lokale, w których organizowane są gry lub zabawy, w trakcie których ich uczestnicy uwalniają się z zamkniętej przestrzeni lub w inny sposób ograniczona jest możliwość przemieszczania się tych uczestników.

Wskutek wprowadzonych zmian, właściciel, zarządca, użytkownik lub inny faktycznie władający takim obiektem lub jego częścią, powinien przed rozpoczęciem działalności w tym zakresie oraz co najmniej raz na dwa lata, przeprowadzać praktyczne sprawdzenie organizacji ewakuacji ludzi w miejsce bezpieczne, na zewnątrz budynku lub do sąsiedniej strefy pożarowej, a także sprawdzenie spełniania wymagań ochrony przeciwpożarowej.


AKTUALIZACJA: We wcześniejszej wersji artykułu omyłkowo podaliśmy informację, że mandatem została ukarana właścicielka escape roomu w Lubinie. Kara została nałożona na właściciela budynku, w którym znajduje się escape room. Za pomyłkę przepraszamy.

Dodaj komentarz