Opublikowany: wt, Lip 3rd, 2018

Za piwko „pod chmurką” nie dostaniesz mandatu

Kopalnia złota Aurelia i zalew to miejsca, przy których od soboty będzie można już legalnie spożywać alkohol. To jedna z decyzji podjętych przez złotoryjskich radnych podczas ostatniej sesji. Kolejną jest zmniejszenie liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych na terenie miasta.

Uchwała złotoryjskich radnych jest następstwem wprowadzonych niedawno zmian w ustawie o przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Przepisy tej ustawy wprowadzają ogólny zakaz picia alkoholu w miejscu publicznym, a nie jak do tej pory, tylko „na ulicach, placach i w parkach” oraz wszystkich miejscach, które wskazały władze samorządowe.

Wyjątki od tej reguły mogą stanowić jednak te miejsca, które wskażą radni. Ważne jest przy tym, aby spożywanie alkoholu nie miało negatywnego wpływu na politykę przeciwdziałania alkoholizmowi i nie zakłócało bezpieczeństwa czy porządku publicznego. W Złotoryi odstępstwa od zakazu obejmą teren ogrodzony przy kopalni Aurelia, zalew złotoryjski oraz w Rynku podczas imprez plenerowych organizowanych przez Urząd Miejski w Złotoryi lub jednostki podległe.

– Są to tereny monitorowane, łatwe do przypilnowania. Przy Aurelii i zalewie mamy obiekty umożliwiające urządzanie grilla. Różne grupy mieszkańców czy stowarzyszenia organizują tam sobie spotkania, przynoszą ze sobą piwo i grillują w kulturalnej atmosferze. Chodzi o to, żeby nie było w takich sytuacjach pretekstu, aby tych ludzi ścigać mandatami. Chyba że dochodzi do ekscesów, niszczenia mienia czy zaśmiecania – tłumaczył radnym podczas komisji spraw społecznych sekretarz miasta Włodzimierz Bajoński. – Stoimy w urzędzie na stanowisku, że alkohol jest dla ludzi, ale trzeba uczyć kultury jego spożywania – dodał.

Początkowo rozważano dodanie do tej listy także altany grillowej, która w tym miesiącu ma powstać przy „Zielonym Oczku”. Ostatecznie radni uznali jednak, że nie jest to odpowiednie miejsce na „picie pod chmurką”, głównie z powodu znajdującego się w pobliżu placu zabaw.

Zgodnie z nowymi regulacjami, rada miejska określiła również maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie miasta – osobno dla poszczególnych rodzajów alkoholu. W Złotoryi wprowadzony został limit 50 sklepów, w których można sprzedawać piwo oraz napoje do 4,5 proc. zawartości alkoholu oraz piwo. Bez zmian pozostała liczba punktów, w których na wynos sprzedaje się napoje powyżej 4,5 proc. do 18 proc. zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa) – wynosi 50. Natomiast w przypadku trunków zawierających powyżej 18 proc. alkoholu radni zmniejszyli liczbę zezwoleń z 50 do 45.

Warto dodać, że radni nie zdecydowali się na wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu między godz. 22 i 6 rano, choć taką możliwość dawały zapisy nowej ustawy. Temat ten nie był nawet przedmiotem dyskusji radnych podczas sesji.

Wyświetlonych 1 komentarzy
Wyraź swoją opinię
  1. Nick... pisze:

    a ja pije na balkonie

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..