Pierwsze single tracki powstaną na wulkanie!

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w ciągu kilku najbliższych miesięcy w powiecie złotoryjskim powstanie kilkadziesiąt kilometrów nowych ścieżek rowerowych. W większości będą to tzw. single tracki, czyli wąskie trasy przystosowane do typowej jazdy górskiej. Spora część z nich ma przebiegać przez największy wygasły wulkan w Polsce – Ostrzycę Proboszczowicką.

Po raz pierwszy o planach budowy ścieżek rowerowych na Pogórzu Kaczawskim pisaliśmy w lipcu ubiegłego roku. Projekt przygotowany przez gminy Świerzawa, Pielgrzymka i Wojcieszów oraz Nadleśnictwo Złotoryja otrzymał blisko cztery miliony złotych dofinansowania ze środków Unii Europejskiej, co stanowi niemal 90 procent kosztów całej inwestycji.

Prace powinny ruszyć już wkrótce. Urząd Gminy w Świerzawie jako pierwszy ogłosił niedawno przetarg na wykonanie 13 km oznakowanych single tracków w okolicach Gozdna i Góry Zawadniej, na której szczycie ma dodatkowo powstać 20-metrowa drewniana wieża widokowa. Zamawiający planował przeznaczyć na ten cel niespełna 1,2 mln złotych, jednak wszystko wskazuje na to, że kwota ta będzie niewystarczająca. Swoje oferty przedstawiło łącznie trzech wykonawców. Dwie z nich dotyczą budowy samych ścieżek, a jedna – budowy wieży. Chociaż wszystkie propozycje cenowe były znacznie wyższe od wstępnie zakładanych, to i tak w najbliższych dniach prawdopodobnie gmina zdecyduje się na wybór którejś z ofert. Do przetargu wystartowały firmy z Jeleniej Góry, Mysłakowic i Myślenic.

Tymczasem kolejny przetarg ogłosiła gmina Pielgrzymka. Na jej terenie miałoby powstać 14,5 km ścieżek rowerowych, z czego prawie 11 km to single tracki. Wybudowane mają zostać trzy trasy. Pierwsza o długości 4 km przebiegnie u stóp Ostrzycy, kolejna o 200 metrów dłuższa – na samych zboczach wygasłego wulkanu, natomiast ostatnia, licząca 5,3 km powstanie w okolicach Zielonki, czyli kolonii Twardocic.

Ścieżki typu single truck będą szerokości do 1 m, o konstrukcji jezdni z nawierzchnią kamienną lub rodzimą. Zadanie obejmuje również oznakowanie tras i montaż tablic informacyjnych oraz elementów małej architektury. Prace powinny zostać ukończone do 20 lipca. Zamawiający zamierza przeznaczyć na nie ponad 750 tys. zł.

Oferty należy składać w sekretariacie Urzędu Gminy w Pielgrzymce do 26 lutego do godz. 13.00. Przed przystąpieniem do procedury przetargowej potencjalni wykonawcy powinni wpłacić wadium w wysokości 10 tys. złotych. O wyborze najkorzystniejszej oferty zadecyduje najniższa cena oraz najwyższy okres gwarancji.

Dodaj komentarz