Patriotycznie w Chocianowie (FOTO)

Odsłonięcie pomnika z popiersiem Marszałka Józefa Piłsudskiego i dwóch pamiątkowych tablic było głównym punktem sobotnich obchodów z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w Chocianowie. Kolejne imprezy odbędą się w niedzielę.

Sobotnie obchody odbyły się na Placu Wolności w asyście m.in. pocztów sztandarowych, Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 6. Pułku Ułanów Kaniowskich z Bolesławca, Kompanii Honorowej 23. Śląskiego Pułku Artylerii Wojska Polskiego w Bolesławcu oraz Orkiestry Górniczej ZG Polkowice-Sieroszowice. Po mszy św. nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie pomnika z popiersiem Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz dwóch tablic pamiątkowych poświęconych Sybirakom i pomordowanym na Kresach Wschodnich. Odczytany został Niepodległościowy Apel Pamięci. Żołnierze oddali salwę honorową.

– Piękna uroczystość, z wojskiem i orkiestrą górniczą – powiedziała nam jedna z mieszkanek Chocianowa. – Bardzo dobrze, że przy tej okazji pamiętano też o Sybirakach. Cieszę się, że dożyłam takiej chwili.

Odsłonięcie pomnika z popiersiem Józefa Piłsudskiego i pamiątkowych tablic na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest spełnieniem marzeń ustępującego burmistrza gminy. Jak podkreśla, jest to dzieło Małgorzaty Hejduk z Częstochowy.

– Chciałem, aby te obchody były wyjątkowe, aby w Chocianowie powstało miejsce pamięci narodowej – powiedział Franciszek Skibicki. – Udało się sprowadzić wojsko. Uroczystość była przepiękna. Jestem z tego dumny.

Kontynuację, jeśli chodzi zachowanie pamięci narodowej w Chocianowie zapowiedział jego następca w urzędzie Tomasz Kulczyński. Jak przypomniał, kilka miesięcy temu złożył wniosek o uczczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych, ale został odrzucony. Temat może teraz powrócić, ale na razie koncentruje się na listopadowym święcie.

– W niedzielę odbędzie się II Chocianowski Bieg Niepodległości, na który serdecznie zapraszam – powiedział burmistrz-elekt, który był też organizatorem pierwszej edycji. – Odśpiewamy hymn państwowy, a ten świąteczny czas spędzimy na sportowo.

Bieg rozpocznie się o godz. 10. Tego dnia odbędzie się też koncert „Chocianów świętuje 100-lecie niepodległości Polski”.

Fot. UR

 

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..