Opublikowany: czw, Gru 7th, 2017

Padły ofiarą internetowych oszustów. Policja radzi jak bezpiecznie kupować w sieci

Coraz częściej decydujemy się na zakupy przez Internet. To rozwiązanie wygodne, szybkie, ale okazuje się, że też niebezpieczne, o czym niedawno boleśnie przekonały się dwie mieszkanki powiatu złotoryjskiego. Policja radzi jak nie paść ofiarą oszustwa w sieci.

Święta Bożego Narodzenia za pasem. Rozpoczyna się gorący i szalony okres robienia świątecznych prezentów. W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się zakupy w sieci. Głównie za sprawą niższych cen, szerokiego wyboru, ale przede wszystkim wygody i oszczędności czasu. Należy jednak pamiętać, że bardzo łatwo możemy stać się ofiarami oszustów, którzy tylko czyhają na łatwy i nieuczciwy zarobek.

Niedawno o niebezpieczeństwie zakupów internetowych przekonała się mieszkanka Wojcieszyna. Kobieta na jednym z portali znalazła ofertę sprzedaży telefonu komórkowego. Ze sprzedającym przez telefon uzgodniła, że wyśle mu swój stary model oraz dopłaci kilkaset złotych w zamian za nowy. Tak też zrobiła, ale w paczce, którą po kilku dniach otrzymała, zamiast komórki była… butelka wody.

Zdecydowanie większe straty poniosła natomiast mieszkanka Złotoryi, która za pośrednictwem czeskiego portalu internetowego kupiła pług oraz ciągnik rolniczy marki Belarus. Po wpłaceniu kilkunastu tysięcy złotych, nie otrzymała zamówionego sprzętu.  Sprawą obydwu oszustw zajmuje się złotoryjska policja.

Policja ma kilka wskazówek jak robić bezpieczne zakupy w sieci. – Przede wszystkim należy się kierować zasadą ograniczonego zaufania do sprzedającego. Uważajmy też na „super okazje”. Nie zawsze to, co widoczne jest na zdjęciu musi być takie samo w rzeczywistości lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny. Jeśli towar oferowany jest w cenie zdecydowanie niższej niż rynkowa to również powinno wzbudzić nasze podejrzenia. Korzystajmy z komputerów, do których dostęp ma ograniczona liczba osób. Nigdy nie zachowujmy w pamięci komputera loginów i haseł dostępu – radzi sierż. Dominika Kwakszys, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi.

Gdy już padliśmy ofiara internetowego oszustwa jak najszybciej poinformujmy o tym fakcie administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu. Powinniśmy też zachować wszystkie dokumenty związane z transakcją tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, itp., a następnie zgłosić się z nimi do najbliższej jednostki policji.

Wyświetlonych 1 komentarzy
Wyraź swoją opinię
  1. komentarz napisał(a):

    Płaćcie w Internecie kartą i w razie problemów skorzystajcie z tzw. Chargeback.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..