Łukasz Owsian najlepszym „góralem” na Wyspach

Zawodnik CCC Sprandi Polkowice Łukasz Owsian zdobył pierwsze miejsce w klasyfikacji górskiej w wyścigu  OVO Energy Tour of Britain. Zacięta walka trwała niemal do samego końca ostatniego, ósmego etapu.

W Wyścigu Dookoła Brytanii zawodnicy rywalizowali przez dziewięć dni, pokonując łącznie dystans ponad 1300 km. Przed ostatnim 180-kilometrowym etapem z Worcester do Cardiff Owsian tracił do lidera „górali” Jacoba Scotta siedem pkt., a do zdobycia było jeszcze 12 pkt. Brytyjczyk „przespał” jednak początkowe fragmenty decydującej partii, a to znacznie ułatwiło zadanie kolarzowi polkowickiej ekipy, który ostatecznie wyprzedził rywala o dwa „oczka”.

– Bardzo mnie cieszy wygrana w klasyfikacji górskiej tak prestiżowego wyścigu oraz fakt, że jako ekipa ProContinental pojechaliśmy bardzo aktywnie i potrafiliśmy nawiązać walkę z grupami World Tour. Na pewno to dla nas duży sukces. Miło było również odebrać na podium koszulkę od Sir Bradleya Wigginsa. Rozmawialiśmy tylko chwilę, ale na pewno było to ciekawe przeżycie – mówił po ukończeniu zawodów Łukasz Owsian.

Jako pierwszy metę w stolicy Walii przekroczył reprezentant Norwegii Edvald Boasson Hagen z grupy Dimension Data. Najlepszy z „pomarańczowych” Jonas Koch przyjechał jako dziewiąty, natomiast dwie pozycje niżej uplasował się Maciej Paterski, który zajął 21. miejsce w klasyfikacji generalnej – najwyższe wśród zawodników CCC. Tę zwyciężył Holender Lars Boom z zespołu Team LottoNL-Jumbo. Pozostali kolarze z Polkowic zajęli w „generalce” dalsze lokaty: Łukasz Owsian (36), Jonas Koch (43), Jan Tratnik (54), Alan Banaszek (88), Marcin Białobłocki (89).

Spośród 20 startujących drużyn ekipa CCC Sprandi Polkowice została sklasyfikowana na siódmej pozycji.