Opowieści walczą o prestiżowe trofeum (WIDEO)

Sześć wydawnictw rywalizuje o tytuł Legnickiej Książki Roku 2017. Organizatorami ósmej edycji konkursu są miejscowe Muzeum Miedzi oraz Legnicka Biblioteka Publiczna.

O miano Legnickiej Książki Roku 2017 walczyły w sumie 43 ubiegłoroczne wydawnictwa. Spośród nich wybrano sześć pozycji, które oceniła kapituła. Gremium to ocenia tytuły wyłącznie związane z miastem – treścią, pochodzeniem autora lub miejscem, w którym zostały wydane. Wśród kryteriów znalazły się m.in. staranność edytorska i redakcyjna, atrakcyjność tematu, wartość poznawcza i artystyczna, oryginalność, efekt indywidualnej pracy lub zespołu, a także oddziaływanie na społeczność miasta, regionu czy kraju.

Jak mówi Anna Gątowska, dyrektor Legnickiej Biblioteki Publicznej, w tej edycji ewenementem książka dla dzieci. Dotąd tego typu wydawnictwa nie uczestniczyły w konkursie. Autorem przewodnika po legnickich zakamarkach jest Artur Guzicki, a ilustratorem wydawnictwa znany artysta Henryk Baca.

Kolejną książką jest wydawnictwo będące uzupełnieniem filmu o Jerzym Górskim pt. „Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą”. Jego autor dwa miesiące temu uczestniczył w legnickiej premierze obrazu poświęconego triatloniście. Wówczas Łukasz Grass tlumaczył, że jest opowieść o człowieku, który sięgnął totalnego dna i potrafił się odbić na dosłowne wyżyny, których było zdobycie podwójnego mistrzostwa świata w niezwykłej dziedzinie sportowej.

O zaszczytne miano walczy też książka autorstwa Grażyny Humeńczuk i Marcina Makucha pod tytułem „Śladami legnickich zegarów”. Pomysłodawczynią wydawnictwa o ponad 50 czasomierzach jest Marta Chmielewska – emerytowana dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 10 w Legnicy oraz szefowa miejscowego Towarzystwa Miłośników Twórczości Zofii Kossak.

Bardzo ciekawą opowieścią jest książka dwóch miłośników Legnicy: Rogera Piaskowskiego i Wojciecha Morawca pod tytułem „Druga twarz Liegnitz”. Autorzy przez trzy sezony oprowadzali turystów po nieoczywistych zakątkach miasta, a książka jest kwintesencją tych wędrówek.

„Legnica w 1956 roku” to z kolei dzieło Marii Kubasik i Marka Żaka. Autorzy dotarli do archiwalnych dokumentów dotyczących wystąpień legniczan przeciwko władzy komunistycznej i stacjonowaniu armii radzieckiej w ich mieście.

Ostatnią pozycją, walczącą o miano najlepszej, jest książka Janiny Stasiak i Franciszka Grzywacza pt. „Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy”, którego proboszczem jest słynny na cały kraj ksiądz Jan Mateusz Gacek. W tym przypadku kapituła pochyliła się nad tym, co parafia robi dla wszystkich legniczan. A organizuje m.in. koncerty, akcje charytatywne i zabawy integracyjne. Prowadzi także stołówkę charytatywną.

Laureata poznamy w piątek, 2 lutego, podczas koncertu noworocznego, którego gwiazdą będzie piosenkarka Anna Wyszkoni. Impreza odbędzie się w Akademii Rycerskiej.

Dodaj komentarz