Opowiedzą lubinianom o leczeniu otyłości

Operacja bariatryczna jest ostatecznością, ale niekiedy niezbędną. Czy chirurgiczne leczenie otyłości jest bezpieczne? O wszystkim na temat chirurgicznego leczenia otyłości będą mogli się dziś dowiedzieć lubinianie. Dziś wieczorem, 19 lutego we wtorek o godzinie 18, odbędzie się bezpłatne spotkanie informacyjne ze specjalistami.

Chirurgiczne leczenie otyłości czyli operacje bariatryczne to niekiedy jedyna szansa na przywrócenie komfortu życia dla chorobliwie otyłych pacjentów. Dziś w Lubinie obędzie się spotkanie informacyjno-edukacyjne dla wszystkich zainteresowanych.

Spotkanie skierowane jest do wszystkich osób, które rozważają operację lub są po niej i chcą usystematyzować wiedzę

– Istniejemy od czterech lat, mamy zdeklarowanych ponad 350 członków. Ośrodek leczenia otyłości w Lubinie jest jednym z dziesięciu ośrodków w Polsce, działających pod patronatem naszego stowarzyszenia. Przyjść i posłuchać dzisiaj może każdy – opowiada Katarzyna Wilda, prezes Stowarzyszenia Pacjentów Bariatrycznych CHLO.

Katarzyna Wilda, prezes stowarzyszenia, sama poddała się takiej operacji sześć lat temu. Jak mówi, widzi realną potrzebę organizowania takich spotkań. – Będą prelekcje naszych specjalistów, ale i rozmowy pacjentów. Nikt tak nie zrozumie pacjenta jak inny pacjent. Będzie to doskonała okazja by podzielić się radością, sukcesami, ale i obawami czy niepewnością – tłumaczy kobieta.

Na takich spotkaniach uczestniczy z reguły od 30 do 80 osób. Będzie się można dowiedzieć jak wygląda życie po operacji, na co zwracać uwagę oraz jak wdrożyć w życie dobre nawyki.

Prelegentami będą lekarze operujący w Lubinie – dr Tomasz Szewczyk oraz dr Maciej Plesiak oraz psycholog dietetyk mgr Magdalena Ptaszkowska.

Głównym kryterium przy kierowaniu pacjenta na zabieg bariatryczny jest jego masa ciała, a konkretnie wskaźnik BMI. BMI, czyli body mass index – wskaźnik używany do określenia czy dana waga jest adekwatna dla danego człowieka. – Prawidłowe BMI oscyluje w granicach 18,5-25. Operacja jest refundowana przy BMI 40 lub BMI 35, o ile występują choroby współistniejące – wyjaśnia Wilda.

Operacje przeprowadza się u osób od 18 do nawet 65 roku życia.

Prezes zaznacza jednak, że nie jest to zabieg estetyczny, a poważna operacja pod narkozą, która ma za zadanie polepszyć komfort życia pacjenta.

Spotkanie jest bezpłatne i bez konieczności rejestracji. Zainteresowani mogą przyjść dziś (19 lutego we wtorek) do sali konferencyjnej przychodni Lub-Med w Lubinie ul. Gwarków 82. Start spotkania o 18. Prezes stowarzyszenia nie wyklucza, że spotkania w Lubinie będą organizowane cyklicznie, co dwa miesiące.

Informacje o wydarzeniu na Facebooku.

Dodaj komentarz