Opiekunowie osób niesamodzielnych mogą liczyć na pomoc

Mieszkańcy gminy Polkowice, którzy opiekują się osobami niesamodzielnymi i niepełnosprawnymi mogą otrzymać pomoc w miejscowym Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym, na czas kiedy tej opieki – z różnych powodów – sprawować nie mogą. Wnioski o przyjęcie pacjenta można składać w placówce.

Mowa o opiece wytchnieniowej w polkowickim ZOL-u. To forma pomocy społecznej, dzięki której opiekunowie osób niesamodzielnych mogą pozostawić je na jakiś czas w placówce, aby np. załatwić codzienne sprawy czy skorzystać z odpoczynku.

– Opieka wytchnieniowa to całkiem nowe świadczenie pomocowe w naszej gminie – mówi pielęgniarka Krystyna Palczak. – Bardzo zależało nam na tym, żeby zapewnić wsparcie opiekunom z terenu gminy Polkowice oraz zastąpić ich w wykonywaniu codziennej pracy związanej z opieką nad osobą niepełnosprawną i niesamodzielną. Nasz program kierujemy do osób, którym czasami brakuje sił do opieki nad chorym, związanej m.in. ze stałym podawaniem posiłków i leków czy zapewnieniem codziennej higieny osobistej – dodaje.

W placówce pacjenci mają zapewnione całodobowe świadczenia pielęgnacyjne, opiekuńcze i rehabilitacyjne oraz kontynuację leczenia, które nie wymaga hospitalizacji. 21-dniowy pobyt danego pacjenta przyznawany jest na podstawie skierowania wydanego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego i po dostarczeniu wymaganych dokumentów. Obecnie w Zakładzie są trzy miejsca dla osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych w ramach opieki wytchnieniowej. Jeden pacjent może skorzystać z dwóch cykli opieki w ciągu roku, czyli łącznie z 42 dób.

– W szczególnie uzasadnionych przypadkach, jak zdarzenia losowe czy choroba opiekuna, dopuszcza się możliwość skorzystania z większej liczby cykli opieki – dodaje Dorota Pędlowska-Wojciech, kierownik Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego.

Świadczenia w ramach programu finansowane są z budżetu gminy Polkowice.

Fot. PCUZ

Dodaj komentarz