Opieka zdrowotna po nowemu w Głogowie i Polkowicach (WIDEO)

Dla mieszkańców powiatów głogowskiego i polkowickiego wejście w życie, od 1 października, tzw. „sieci szpitali” nie oznacza wielkich zmian w korzystaniu z nocnej, weekendowej i świątecznej opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Jednak drobnych zmian, wynikających z wprowadzenia nowego systemu, nie udało się uniknąć.

W Głogowie nocną i świąteczną opiekę zdrowotną dla mieszkańców powiatu organizuje szpital – w przychodni przy ulicy Kościuszki 15A, blisko lecznicy. Jak podkreśla prezes Głogowskiego Szpitala Powiatowego rejonizacji w tym zakresie nie ma.

– Nocna i świąteczna pomoc jest tak zorganizowana, że niezależnie od miejsca zamieszkania każdy może skorzystać z każdego punktu w kraju – wyjaśnia Edward Schmidt, prezes Głogowskiego Szpitala Powiatowego. – Natomiast dla potrzeb szacunkowych, finansowania, bo za tym idą pieniądze, Narodowy Fundusz Zdrowia dokonał podziału administracyjnego, który jest trochę sztuczny. Nasz szpital obejmuje opieką cały powiat głogowski, a także cztery gminy powiatu polkowickiego: Radwanice, Grębocice, Gaworzyce i Przemków.

W Polkowicach, gdzie nie ma szpitala, udało się utrzymać nocną i świąteczną opiekę na dotychczasowych zasadach, w przychodni przy ul. Kominka.

– W porozumieniu z kolegami z Miedziowego Centrum Zdrowia i Regionalnego Centrum Zdrowia uzgodniliśmy, że w Polkowicach powstanie punkt nocnej i świątecznej pomocy na zasadzie podwykonawstwa MCZ – mówi Mariola Kośmider, dyrektor Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych. – Pieniądze z budżetu państwa, które mają zabezpieczać tego rodzaju świadczenia, trafią więc także do Polkowic.

Gdyby nie porozumienie, nocną i świąteczną opiekę, według nowych zasad, finansowałaby gmina Polkowice, ale tylko dla swoich mieszkańców. Teraz mogą korzystać z niej także inni.

– Poza mieszkańcami naszej gminy ze świadczeń polkowickiej przychodni oraz pielęgniarek środowiskowych mogą skorzystać mieszkańcy gmin Chocianów i Rudna – dodaje Mariola Kośmider.

Już w pierwszym dniu funkcjonowania nowego systemu opieki zdrowotnej do polkowickiej przychodni zgłosiło się 56 pacjentów, także z ościennych gmin, m.in. Radwanice i Przemków, ale też z Lubina.

Najbliższe tygodnie pokażą, jak sprawdza się nowy system. Prezes głogowskiego szpitala zwraca uwagę na jedną ważną sprawę.

– Najcięższe przypadki, zachorowania to jest SOR, nocna i świąteczna pomoc to są, między innymi, przeziębienia, skoki ciśnienia, bóle brzucha, biegunki, ale po godzinie 18 – podkreśla Edward Schmidt. – Do godziny 18 działa Podstawowa Opieka Zdrowotna, i przypominamy o tym pacjentom.

Z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można korzystać od poniedziałku do piątku, od godz. 18 do godz. 8 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.

Przypominamy, że na terenie Zagłębia Miedziowego w sieci znalazły się: Miedziowe Centrum Zdrowia oraz Regionalne Centrum Zdrowia w Lubinie, Głogowski Szpital Powiatowy i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy.

Dodaj komentarz