Odebrał telefon, potem wyrzucił pieniądze przez okno

Kilka dni temu 86-letni mężczyzna stracił trzy tysiące złotych. Wyrzucił je przez okno, wprost w ręce oszustów. Choć kampanie informacyjne i apele policjantów przynoszą coraz lepszy skutek to niestety, nadal zdarzają się sytuacje, w których zmanipulowani przez oszustów seniorzy, tracą swoje oszczędności.

86-letni wrocławianin odebrał telefon od kogoś, kto podał się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji.

– Mówił o tym, że oszuści wyłudzają od starszych osób pieniądze i akurat ta wiadomość była prawdziwa, bo w istocie, oszuści czyhają na oszczędności seniorów – informuje sierż. szt. Przemysław Rybikowski, oficer prasowy KPP w Polkowicach. – Dalej były już tylko same kłamstwa. Oszust mówił, że w związku z organizowaną zasadzką na przestępców, mężczyzna musi przekazać zgromadzone w mieszkaniu środki. Niestety, namówił on 86-letniego mężczyznę do spakowania pieniędzy w foliową reklamówkę i wyrzucenia paczki przez okno. W środku znajdowało się trzy tysiące złotych. Pieniądze przepadły.

Na szczęście, są też przykłady, które napawają optymizmem. Kilka dni temu w bardzo podobnych okolicznościach trzy kobiety po odebraniu telefonu od fałszywego funkcjonariusza, zadzwoniły na numer alarmowy i w mieszkaniu zjawili się prawdziwi policjanci. Scenariusz miał być podobny.

– Zgromadzone pieniądze i kosztowności oszust miał odebrać z parapetu okna – dodaje Przemysław Rybikowski . – Gdy zjawił się odebrać paczkę, z okna wprost na niego wyskoczyli wrocławscy funkcjonariusze. Oszust został obezwładniony, zatrzymany, usłyszał już zarzut i trafił do aresztu.

Drugi z opisywanych przypadków miał taki właśnie przebieg dzięki reakcji pani Urszuli, opiekunki 93-letniej seniorki. Kobieta była akurat w mieszkaniu swojej podopiecznej i głównie dzięki jej przytomnej reakcji na próbę oszustwa, kobiety zadzwoniły na numer 112 i na miejscu zjawili się prawdziwi policjanci.

– Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się finansową porażką seniorów – przypomina oficer prasowy. – Omawiajmy też nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny.

Jak należy postąpić? W przypadku odebrania telefonu z poleceniem przekazania pieniędzy policjantowi lub funkcjonariuszowi CBŚP, należy natychmiast poinformować o tym Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112. Jeśli ktoś zadzwoni z prośbą o pilną pożyczkę podając się za krewnego, najlepiej skontaktować się z tym krewnym, by to potwierdzić. Przede wszystkim nie należy działać w pośpiechu i nie ulegać presji czasu, którą oszuści specjalnie wytwarzają, by osiągnąć swój cel. No i nigdy, pod żadnym pozorem, nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy i nie wpuszczać ich do mieszkania.

Źródło: KMP we Wrocławiu, KPP Polkowice/Fot. Ilustracyjne

Dodaj komentarz