Oczyszczanie ścieków na najwyższym poziomie (FOTO)

Najpóźniej do końca marca 2019 roku powinna się zakończyć modernizacja złotoryjskiej oczyszczalni ścieków. Dzięki wartej 32 mln inwestycji do Kaczawy będzie trafiać dużo bardziej oczyszczona woda niż do tej pory.

Zadaszone zostaną kontenery na tzw. skratki i piasek, które odpowiadają za mechaniczne oczyszczanie ścieków. Skratki są to największe zanieczyszczenia mechaniczne znajdujące się w ściekach, płynące lub wleczone po dnie kanału, które jako pierwsze są usuwane w oczyszczalni ścieków. Ich nazwa pochodzi od krat, na których są zatrzymywane.

W tej chwili remontowany jest również pierwszy z dwóch ciągów w specjalnym kanale, w którym odbywa się oczyszczanie ścieków za pomocą bakterii. Wydzielone w nim zostaną specjalne komory, a nowocześniejszy niż dotychczas układ zapewni bardziej efektywną redukcję ze ścieków substancji organicznych i biogennych
Na modernizacje czekają także dwa osadniki wtórne, gdzie czynny osad oddzielany jest od ścieków już oczyszczonych. Zakończono już betonowanie korony oraz wykonano naprawy pionowych powierzchni betonowych jednego z dwóch osadników. W ramach modernizacji osadniki zostaną wyposażone w nowe zgarniacze denne i powierzchniowe.

Nadmiar osadu tłoczony będzie do zagęszczacza, z którego trafi do, zaplanowanych w miejscu tzw. osadnika Imhoffa, dwóch komór tlenowej stabilizacji osadu. Proces zachodzący w tych komorach sprawi, że osady nie będą gnić ani wydzielać nieprzyjemnych zapachów.

Z komór tlenowej stabilizacji, osad trafi do układu odwadniania. W budynku odwadniania osadów wykonano już m.in. fundament pod prasę oraz jedno nadproże nad nowymi bramami, zakończono czyszczenie tynków i demontaż elementów wentylacji oraz wymieniono stolarkę okienną.

Następnie odwodniony osad kierowany będzie przenośnikami do mieszarki, do której dodawane będzie wapno z nowego silosu. Osad po higienizacji zostanie przetransportowany kolejnym układem przenośników do projektowanych zadaszonych ośmiu boksów – Przewidujemy wykonanie układu przenośników, zapewniającego dystrybucję osadu do wszystkich boksów, bezpośrednio z węzła mieszarki. Przetworzony osad może być wykorzystany w rolnictwie jako nawóz – informuje Krzysztof Kołodziejczyk, kierownik jednostki realizującej projekt.

Zgodnie z umową, prace modernizacyjne powinny zakończyć się do końca marca 2019 roku. Wykonawca przewiduje jednak, że z pracami upora się szybciej.

.

Fot. zlotoryjska.pl

Dodaj komentarz