Ocalą kolejne wspomnienia mieszkańców gminy Jerzmanowa (WIDEO)

JERZM1„Pamiętniki, relacje i wspomnienia osadników rejonu obecnej Gminy Jerzmanowa (część 3)” – to ciąg dalszy projektu realizowanego przez Gminne Centrum Kultury. Na ten cel placówka otrzymała dofinansowanie w wysokości 22 tys. zł.

Chodzi o projekt pn. „Powojenna historia mówiona Gminy Jerzmanowa”, który GCK zgłosiło do IX edycji konkursu w ramach programu „Patriotyzm Jutra” realizowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. W tym roku na 163 projekty przyznano, w sumie, 4 mln zł dotacji, w wysokości od pięciu do ponad 50 tys. złotych.

– Nasza instytucja kultury otrzymała 22 tysiące złotych, co stanowi 74 procent łącznej wartości naszego przedsięwzięcia – informują pracownicy GCK. – Projekt „Powojenna historia mówiona Gminy Jerzmanowa” ma na celu ocalenie od zapomnienia relacji świadków powojennego osadnictwa na terenie Dolnego Śląska, w szczególności na ziemiach obecnej gminy Jerzmanowa. Efektem finalnym będzie wydanie publikacji książkowej pt. „Pamiętniki, relacje i wspomnienia osadników rejonu obecnej Gminy Jerzmanowa (część 3)”.

W projekcie wezmą udział uczniowie klas VI szkół podstawowych i gimnazjaliści. Będą poszukiwać świadków powojennej historii, którzy zechcą podzielić się wspomnieniami, a także zbierać zdjęcia i inne dokumenty. Do tych zadań przygotuje ich historyk – regionalista. Wybrane wspominania pierwszych osadników będą podstawą do dalszych opracowań, którymi zajmie się Marek R. Górniak, autor poprzednich publikacji.

Projekt zakończy się w grudniu. Zostanie podsumowany podczas spotkania pod hasłem „Wieczór wspomnień”.

Dodajmy, że jest to kontynuacja rozpoczętej w 2012 roku serii publikacji na temat powojennej historii naszego regionu. Do tej pory, przy finansowym wsparciu Urzędu Gminy Jerzmanowa, ukazały się dwie części książki pt. „Pamiętniki, relacje i wspomnienia osadników regionu obecnej gminy Jerzmanowa”.

ŹRÓDŁO: GCK JERZMANOWA/FOT. UR

Dodaj komentarz