Opublikowany: śr, Lut 6th, 2019

O Lwowie w Głogowie

Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie oraz Stowarzyszenie „Głogowska Edukacja Kresowa” zapraszają na spotkanie o Lwowie na… słodko. Wstęp wolny.

– To prawdziwa gratka dla wielbicieli Lwowa i… słodyczy – zapowiada Agnieszka Błaszczyk z Biblioteki Lokalnej Osiedla Głogowskiego. – Czy można te dwie miłości połączyć? Oczywiście! A wie to najlepiej Anna Kozłowska-Ryś, autorka książki „Lwów na słodko i … półwytrawnie”. Opowie mało znane i często zupełnie zapomniane historie z życia lwowskich cukierni i cukierników od przełomu XVIII/XIX wieku po rok 1939. Dowiemy się o działalności nieznanych dotąd szerzej szwajcarskich cukierników z początku XIX wieku we Lwowie, pierwszych „fabrykach” czekolady, tajnikach lwowskich pierników i tłuczeńców, nakazach i zakazach obowiązujących dawniej w produkcji słodyczy, słodowych cukierkach i karmelkowych wierszykach oraz cudach wyczarowywanych z cukru, marcepanu i czekolady przez lwowskich mistrzów cukiernictwa.

Będą też ciekawostki z życia legendarnej cukierni Ludwika Zalewskiego – symbolu przedwojennego Lwowa.

– Zajrzymy również do cukierni rodziców poety Leopolda Staffa i cukierni znanej pisarki Gabrieli Zapolskiej – dodaje Agnieszka Błaszczyk.

Spotkanie odbędzie się 18 lutego, o godz. 18 w bibliotece przy ul. Jedności Robotniczej 15. Wtedy też można będzie nabyć wspomnianą książkę. Wstęp wolny.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..