O cyberprzemocy profesjonalnie. Kto jest najsłabszym ogniwem?

Dziś zakończyły się szkolenia pn. „Bądź bezpieczny w sieci” zorganizowane ponad 700 uczniów klas trzecich i siódmych polkowickich szkół podstawowych. 

Wiadomo, że zagrożenia w sieci są jednymi z bardziej powszechnych, a na nie szczególnie narażone są dzieci i młodzież. Dlatego gmina Polkowice sfinansowała cykl szkoleń pod nazwą „Bądź bezpieczny w sieci”. Prowadzili je specjaliści z Fundacji dla Kultury.pl z Wrocławia.

– Dzieci w Polkowicach mają już pewną wiedzę na temat sieci i widać, że były już w tym zakresie szkolone – podkreśla Mirosława Adamczak z Fundacji dla Kultury.pl, która prowadziła szkolenia. – Posiadanie wiedzy to podstawa. Bardzo ważne jest jej utrwalanie, by dzieci wyrobiły w sobie odpowiednie nawyki. Tym bardziej, że przestrzeń internetowa jest coraz szersza. Gmina Polkowice bardzo odpowiedzialnie podchodzi do tematu cyberprzemocy – dodaje.

Podczas szkoleń Wędrującej Akademii Bezpiecznego Internetu dzieci dowiedziały się np. o tworzeniu bezpiecznych haseł internetowych, ale też o konsekwencji nielegalnego pobierania plików.

Współczesne technologie multimedialne rozwijają się bardzo szybko dlatego ważne jest, by w tym zakresie szkolili się nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele i rodzice.

– Z mojego doświadczenia wynika, że najsłabszym elementem tego ogniwa są rodzice – podkreśla Mirosława Adamczak. – Oni najmniej chętnie się uczą, bagatelizują problem, a z używaniem Internetu jest jak z przechodzeniem przez ulicę na pasach bezpieczeństwa. Wszyscy to robią, choć jest to niebezpieczne.

Dlatego ważne jest, by wiedzieć, jak to robić.

Fot. UG Polkowice

Dodaj komentarz