Numeru 997 nie odbierze już policjant

Dzwoniąc pod numer alarmowy 997 nie usłyszymy już po drugiej stronie słuchawki policjanta, ale operatora z Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu, tak jak w przypadku wybrania numeru 112.

Wczoraj na Dolnym Śląsku rozpoczęło się przełączanie numeru 997 do CPR. Na pierwszy ogień poszła największa jednostka policji w naszym województwie, czyli Komenda Miejska Policji we Wrocławiu. Dzisiaj Centrum Powiadamiania Ratunkowego przejmie numer w: Górze, Miliczu, Oleśnicy i Oławie. Aż do 12 grudnia każdego dnia przełączane będą kolejne komendy.

Teraz gdy wybierzemy numer 997, telefon odbierze nie dyżurny policji, ale operator z CPR we Wrocławiu. Nasze zgłoszenie wprowadzone zostanie do systemu teleinformatycznego i przekazane do dyżurnego policji, a w przypadku takiej konieczności – również do innych służb: straży pożarnej czy na pogotowie.

Jak informuje dolnośląski Urząd Wojewódzki, przejęcie obsługi numeru 997 przez CPR spowoduje skrócenie czasu oczekiwania na połączenie z numerem alarmowym do kilkunastu sekund. Według danych urzędu, obecnie na odebranie połączenia kierowanego na numer 997 trzeba czekać nawet do kilkudziesięciu sekund (a nawet minut w przypadku dużych miast), co jest spowodowane dużą liczbą zgłoszeń – w dużej części niezasadnych, w czasie których osoby potrzebujące pomocy oczekują na linii. Operator CPR może – jeśli wszyscy operatorzy są zajęci – przekierować połączenie do innego CPR. Tam zgłoszenie zostanie przyjęte i wysłane do odpowiedniej jednostki policji.

– Tego rodzaju rozwiązanie doskonale sprawdza się już kilka lat w przypadku numeru 112, gdzie czas oczekiwania średnio wynosi zaledwie 10-12 sekund. Tak samo będzie z numerem 997, ponieważ będzie on funkcjonował w oparciu o nowoczesną infrastrukturę teletechniczną, w ramach której działa numer 112 – informuje nadkom. Krzysztof Zaporowski z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Obecnie w CPR we Wrocławiu przez całą dobę dyżur pełni około 12-14 osób. Miesięcznie Centrum obsługuje 100 tysięcy zgłoszeń. Ta liczba teraz zapewne wzrośnie.

Dolnośląskie CPR jako ostatnie w Polsce przejmuje obsługę numeru 997. Projekt ten został już wcześniej zrealizowany w innych województwach. Dolny Śląsk został zostawiony na koniec, ze względu na zakończoną na początku listopada tego roku inwestycję Zintegrowanego Centrum Bezpieczeństwa Wojewody Dolnośląskiego we Wrocławiu, gdzie zlokalizowane jest Centrum Powiadamiania Ratunkowego, przeniesione wraz z całą infrastrukturą z dotychczasowej lokalizacji.

Poniżej harmonogram przejmowania obsługi numeru 997:

• 3 grudnia – KMP we Wrocławiu
• 4 grudnia – KPP w Górze, Miliczu, Oleśnicy i Oławie
• 5 grudnia – KPP w Strzelinie, Środzie Śląskiej, Trzebnicy i Wołowie
• 6 grudnia – KMP w Wałbrzychu oraz KPP w Dzierżoniowie, Kłodzku i Świdnicy
• 7 grudnia – KMP w Jeleniej Górze oraz KPP w Ząbkowicach Śląskich, Bolesławcu i Kamiennej Górze
• 10 grudnia – KPP w Lubaniu, Lwówku Śląskim i Zgorzelcu
• 11 grudnia – KPP w Głogowie, Jaworze i Lubinie
• 12 grudnia – KMP w Legnicy oraz KPP w Polkowicach i Złotoryi

Dodaj komentarz