Nowy szyb w Zagłębiu Miedziowym  

Władze KGHM Polska Miedź S.A. i Gminy Żukowice zawarły porozumienie dotyczące budowy szybu wdechowego GG-2 w ramach Programu Udostępniania Złoża. Prace przygotowawcze już się rozpoczęły. 

– Spółka w 2004 roku otrzymała koncesję na wydobywanie złoża rudy miedzi w obszarze Głogów Głęboki – Przemysłowy i od 2006 roku realizuje Program Udostępniania Złoża, początkowo prowadzony pod nazwą „Projekt Głogów Głęboki – Przemysłowy” – powiedział Radosław Stach, wiceprezes Zarządu KGHM ds. Produkcji. – Celem strategicznym Spółki jest zabezpieczenie produkcji na kolejne 30 – 40 lat. Eksploatacja złoża pozwoli KGHM utrzymać poziom wydobycia w Polsce i zapewni dalszy rozwój Zagłębia Miedziowego

KGHM udostępnia kolejne części eksploatowanego złoża, które zalegają na dużych głębokościach oraz poszukuje nowych w regionie. W ramach Programu Udostępniania Złoża tylko w tym roku wykonano 37,8 km wyrobisk udostępniających i przygotowawczych w Zakładach Górniczych Rudna oraz Polkowice-Sieroszowice. Wraz z postępem robót chodnikowych przygotowywana jest infrastruktura techniczna. Na terenie gminy Grębocice powstaje kompleks szybowy. Budowany jest szyb wdechowy GG-1 o funkcji materiałowo-zjazdowej oraz System Klimatyzacji Centralnej. Z kolei, na terenie gminy Żukowice powstanie szyb GG-2, także wentylacyjny, o podobnej funkcji. Dzięki niemu świeże powietrze dotrze do nowych wyrobisk. Podpisanie porozumienia poprzedziły rozmowy z mieszkańcami i przedstawicielami gminy, podczas których rozważano potrzeby i wnioski lokalnej społeczności.

– Staramy się być jak najmniej uciążliwi dla mieszkańców – podkreśla Marcin Chludziński, prezes KGHM. – Dzięki porozumieniu, społeczność Gminy Żukowice, a przede wszystkim dwóch miejscowości, Słone i Kamiona, uzyskała liczne profity, a my zrozumienie dla przebiegu inwestycji. Jesteśmy firmą globalną, ale działamy lokalnie. Sercem KGHM jest w Zagłębiu Miedziowym i zależy nam przede wszystkim na zrównoważonym rozwoju regionu – dodaje.

W ramach porozumienia organizowane będą: bezpłatne konsultacje medyczne i wypoczynek dla dzieci i młodzieży, a mieszkańcy sołectw Słone i Kamiona będą mogli korzystać z obiektów rekreacyjnych. Tam też KGHM wykona inwentaryzację techniczną wszystkich budynków. Wokół placu szybowego powstanie zielona otulina, a dojazd do szybu będzie tylko od strony drogi krajowej nr 12. Władze miedziowej spółki zobowiązały się też do wspierania budżetu gminy podczas trwania inwestycji.

Jak informuje Departament Komunikacji KGHM, spółka współpracuje z okolicznymi gminami m.in. przy strategiach ich rozwoju, zatrudnia mieszkańców pobliskich miejscowości i wspomaga samorządy lokalne: tylko w latach 2015 – 2017 do gmin Zagłębia Miedziowego trafiły ponad 962 mln zł z podatków: PIT, CIT i od nieruchomości.

Dodaj komentarz