Opublikowany: czw, Gru 7th, 2017

Nowy most, czyli kpiny z legniczan (WIDEO, FOTO)

Po tym, jak wczoraj w Internecie ukazała się informacja, że jest już przejezdny nowy most na Kaczawie, kierowcy masowo ruszyli na zwiedzanie przeprawy. Wtedy nieoczekiwanie zareagowali drogowcy. Nie wiadomo na czyje polecenie ustawili w tym miejscu nowe znaki zakazu wjazdu wszelkich pojazdów, a następnie odgrodzili arterię zaporami drogowymi. No i zrobiło się zamieszanie. O problemie informowaliśmy już wczoraj wieczorem.

Przypomnijmy, że pierwotne zapowiedzi władz miasta, że droga będzie otwarta 30 października br. zwyczajnie dały w łeb. W dniu, w który miała zakończyć się inwestycja, akurat wypadł termin obrad rady miejskiej. Wówczas, naprędce, nowej arterii jednogłośnie nadano miano alei Niepodległości. Termin naglił, ponieważ pojawiła się druga obietnica, że 11 listopada – i to pomimo braku odbiorów technicznych! – most będzie przejezdny. Ale i ona okazała się deklaracją bez pokrycia.

Magistrat w żaden sposób nie wytłumaczył się z opóźnień. W rozmowie z nami rzecznik urzędu, a było to pięć dni po obiecanym terminie, mówił: – Most to prezent dla mieszkańców od miasta Legnicy, ale jeśli jakiś związek może mieć z tym Mikołaj, to tylko możemy się z tego cieszyć – koniec cytatu.

Wczoraj, w rzeczone Mikołajki, mieszkańcy zamiast prezentu dostali jednak rózgę. Niektórzy żartowali, że być może to kara za publiczną krytykę tzw. miejskich mebli ustawianych przy sąsiedniej ul. Jaworzyńskiej, gdzie zabrakło miejsca na ścieżkę rowerową, ale za to znalazł się za to dodatkowy milion złotych na ustawienie tu czarnych konstrukcji o dość dyskusyjnej estetyce.

Żarty jednak na bok. Dziś próbowaliśmy ustalić, dlaczego wciąż nie wolno jeździć po nowym moście. Na próżno. Na to pytanie nie chciał odpowiedzieć wykonawca zadania, który urzęduje w wynajętych pomieszczeniach przy ul. Myrka. Mężczyzna, zwany przez pracowników szefem, odesłał nas do nadzoru budowlanego.

W siedzibie nadzoru, przy ul. Wojska Polskiego, zastaliśmy jedynie pracownicę, która stwierdziła, że inspektor być może będzie dopiero w piątek rano, a w sprawie zbiorczej drogi południowej wypowiadać się może jedynie właśnie nieobecny nadzorca…

Wreszcie udało nam się porozmawiać z rzecznikiem prasowym magistratu. Z jego słów wynika, że wczorajsze otwarcie mostu mogło być zwyczajnym wygłupem, ponieważ rzekomo istniejące wcześniej tu znaki zakazu, ktoś – być może dla żartu – zwyczajnie… poodwracał i pozdejmował!

O tym, że nowa przeprawa była przejezdna – zdążyliśmy się przekonać jeszcze w środowe przedpołudnie. Wówczas nie było tu żadnych znaków zakazu, ani też barier. Wieczorem, w chwili, gdy ponownie zamykano przeprawę, prezydent miasta akurat uroczyście odpalał świąteczne iluminacje.

Jednak nie wszystkim w głowie były błyszczące atrakcje dla dzieci. Wielu wybrało się na wycieczkę po nowym moście. I wtedy spotkał ich ogromny zawód.

Jak zapewnił nas dziś przedstawiciel magistratu, inwestycja zostanie oddana do użytku 15 grudnia. Dzień wcześniej – za tydzień w czwartek o godz. 10 – zaplanowane jest bliżej nieokreślone spotkanie na parkingu przy ul. Bielańskiej. Kwestią otwartą pozostaje, czy po tej uroczystości przeprawa w ogóle będzie przejezdna dla kierowców.

Trudno uwierzyć, by władzom udało się dochować czwartego już z kolei terminu. Mieszkańcy i opozycja mają swoje refleksje. Tak, jak Maciej Kupaj – wiceprzewodniczący legnickiej rady miejskiej z Platformy Obywatelskiej – którego zdaniem most już dawno powinien być oddany do użytku, a uroczyste przecięcie wstęgi możne nastąpić w dowolnym i nawet znacznie późniejszym terminie.

Warto zauważyć, że na tablicy budowy wciąż widnieje data 30 października 2017, jako ostateczny termin zakończenia inwestycji. Wystarczy jednak spojrzeć wokół, by się przekonać, że upłynie jeszcze wiele wody w Kaczawie, zanim znikną stąd maszyny.

.

Wyświetlonych 1 komentarzy
Wyraź swoją opinię
  1. Anonim napisał(a):

    Jak to dlaczego nie można jeździć po moście? Nie ma pozwolenia na użytkowanie jeszcze.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..