Opublikowany: nie, Lis 18th, 2018

Nowe kamery będą obserwować złotoryjan

Pięć nowych kamer ma uzupełnić istniejący system monitoringu w Złotoryi. Zainstalowane zostaną w przyszłym roku, ale nie podjęto jeszcze decyzji, które części miasta zostaną objęte ich zasięgiem.

Złotoryjska przestrzeń publiczna obserwowana jest przez 35 kamer z 36-krotnym zoomem optycznym, mogących nagrywać obraz nocą. Od zeszłego roku operatorzy zatrudnieni w centrum monitoringu pracują przez całą dobę. Przywrócenie nocnych dyżurów spowodowane było tym, że statystyki prowadzone przez tutejszą Straż Miejską wykazały, iż do wykroczeń dochodzi najczęściej w nocy.

W październiku – nie licząc dwóch ostatnich dni miesiąca – na terenie Złotoryi popełniono 20 przestępstw. Były to głównie kradzieże, włamania czy zniszczenia mienia, a większość z nich miała miejsce w tych rejonach miasta, gdzie nie sięgają kamery. To m.in. ulice: Legnicka, Zagrodzieńska, Cmentarna, Krzywoustego, Hoża, Słowackiego, Podwale i pl. Sprzymierzeńców. Na monitorowanym obszarze do przestępstwa doszło tylko raz.

– Monitoring wyraźnie zdaje egzamin, jeśli chodzi o zredukowanie liczby przestępstw. Prawie nie ma ich tam, gdzie są kamery. Z drugiej strony działa prewencyjnie: coraz częściej operatorzy używają kamer i głośników do upominania ludzi, gdy mają zamiar popełnić wykroczenie. Dotyczy to zwłaszcza spożywania alkoholu w miejscach publicznych czy wykroczeń drogowych – mówi Jan Pomykała, komendant Straży Miejskiej w Złotoryi.

Ponieważ system przynosi dobre rezultaty, władze miasta postanowiły go rozbudowywać. W tym roku ratusz wyda na jego modernizację 180 tys. zł.

– Przechodzimy stopniowo na łączność światłowodową, która zapewnia większą stabilność przesyłu sygnału z kamery do centrum monitoringu. Do grudnia zostanie podłączonych w ten sposób dziesięć kamer – zapowiada Piotr Rewig, główny specjalista ds. informatyki w Urzędzie Miejskim.

Kamery, które mają być kupione w 2019 r., również zostaną podłączone do systemu światłowodami. Przy wyborze ich lokalizacji duże znaczenie będą miały statystyki policji i straży miejskiej.

źródło: redakcja, Złotoryjska.pl

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..