Opublikowany: wt, Maj 22nd, 2018

Noc ze sztuką

Dla wielu egoroczna Noc w Muzeum była zdecydowanie za krótka. Oprócz stałych, muzealnych ekspozycji organizatorzy zadbali o nowe. Oprócz wernisażu odbyło się spotkanie autorskie z Janem Kantym Paluśkiewiczem. Ponadto od lat w ramach wydarzenia swoje drzwi szeroko otwiera także jaworski Kościół Pokoju.

Na powitanie uczestnicy Nocy w Muzeum mieli okazję zapoznać się z unikatową kolekcją najstarszych map naszego regiony. Ekspozycja pod nazwą  „Księstwo jaworskie i legnickie w kartografii niderlandzkiej” powstała ze zbiorów dr. Kazimierza Kozicy, kartografa z Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie.

Duże wrażenie na odwiedzających zrobiła też wystawa „Voyage” autorstwa znanego kompozytora i malarza Jana Kantego Pawluśkiewicza. Opracowana przez artystę technika żel-artu ma dopiero 19 lat. – Sympatyków przybywa – zapewniał autor i udowodnił to prezentacją filmu z wielu innych wystaw. Artysta zaprosił też na spotkanie autorskie, gdzie recytował wiersze, czytał sonety i wykonał kilka utworów  – jak podkreślił – niekoniecznie jego autorstwa. Spotkanie trwało ponad godzinę, a słuchaczy przybywało, co było miłą niespodzianką dla gościa.

Wielu mieszkańców Jawora i przyjezdnych wybrało inną alternatywę na spędzenie tej kulturalnej nocy. Tradycyjnie dla zwiedzających szeroko otwarty był jaworski Kościół Pokoju. Do dyspozycji byli przewodnicy, a amatorzy fotografii korzystali z okazji i do woli fotografowali wszystkie detale tego światowej klasy zabytku. W tym roku zauważyliśmy, że najciekawszym obiektem zainteresowań dla zwiedzających były organy. Być może stało się tak za sprawą koncertu organowego w wykonaniu dr Małgorzaty Zuchowicz.

Fot. Daniel Śmiłowski

Materiał wideo:

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..