Niedziele handlowe w 2019 roku po nowemu

Na początku stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ograniczającą handel w niedziele. Weszła ona w życie 1 marca. Wskutek tych regulacji w kończącym się już roku nie mogliśmy zrobić zakupów w 23 niedziele. W nadchodzącym 2019 roku będzie ich aż 37. Zobaczcie, w które niedziele w ciągu najbliższych 12 miesięcy sklepy będą czynne.

Zgodnie z nowym prawem, w każdym miesiącu 2018 roku obowiązywały dwie niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia. Wyjątkiem jest obecnie trwający miesiąc, w którym, z uwagi na Święta Bożego Narodzenia, tylko w jedną niedzielę nie będzie można zrobić zakupów.

Rok 2019 to drugi rok obowiązywania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Handel będzie dozwolony w ostatnią niedzielę każdego miesiąca oraz w jedną niedzielę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc oraz w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. Łącznie w 2019 roku do sklepów nie pójdziemy przez 37 niedziel na 52. Na poniższym kalendarzu zaznaczyliśmy wszystkie niedziele handlowe w 2019 roku.

W 2020 roku będzie już obowiązywał całkowity zakaz handlu z siedmioma wyjątkami. Będą to dwie niedziele handlowe przed Bożym Narodzeniem, jedna niedziela przed Wielkanocą oraz cztery dodatkowe niedziele handlowe w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Zakaz handlu w niedziele przewiduje jednak cały szereg wyjątków. Otwarte mogą być sklepy, w których za ladą staną sami właściciele lub członkowie ich rodzin, apteki, piekarnie, lodziarnie, kwiaciarnie, urzędy pocztowe oraz sklepy z prasą, pamiątkami, biletami czy wyrobami tytoniowymi. Zakupy w niedziele można zrobić też na dworcach, lotniskach, w strefach wolnocłowych oraz stacjach benzynowych.

Dodajmy, że za złamanie zakazu handlu w określone niedziele grozi kara grzywny od jednego do nawet 100 tysięcy złotych.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..