Opublikowany: czw, Lip 12th, 2018

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego pod lupą policji

Od wczesnych godzin porannych w powiecie jaworskim trwa policyjna akcja, mająca na celu zwrócenie szczególnej uwagi na tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Funkcjonariusze będą obserwować zachowanie zarówno kierowców, rowerzystów, motorowerzystów, jak również pieszych. Działania powinny potrwać do godz. 22.

– Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów, pozbawieni są jakiejkolwiek ochrony i przy uderzeniu pojazdu z prędkością powyżej 60 km/h praktycznie nie mają szans na przeżycie. Wypadki z udziałem pieszych, rowerzystów i motorowerzystów poza obszarem zabudowanym należą do najcięższych – uważa komisarz Łukasz Kubiś, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jaworze.

Stąd też dzisiejsza akcja jaworskich policjantów „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Funkcjonariusze w trakcie tych działań zwrócą szczególną uwagę m.in. na:

  • zachowanie kierujących wobec pieszych,
  • poruszanie się pieszych na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników,
  • przechodzenie pieszych w miejscach niedozwolonych i niebezpiecznych,
  • stosowanie się do sygnalizacji świetlnej czy też prawidłowe oświetlenie rowerzystów i właściwe przekraczanie przez nich jezdni.

– Apelujemy do niechronionych uczestników ruchu drogowego o stosowanie elementów odblaskowych, a także podczas jazdy na rowerze o używanie kasków ochronnych i ochraniaczy. Stosowanie elementów odblaskowych przez pieszych, rowerzystów, motorowerzystów zwiększa ich bezpieczeństwo. Poprawia ich widoczność, co pozwala na bezpieczne wykonywanie manewrów takich jak wyprzedzanie czy wymijanie przez inny pojazd – dodaje rzecznik.

Ponadto jaworscy policjanci przypominają, że obowiązujące przepisy obligują każdego pieszego, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, do posiadania odblasku umieszczonego w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat w kwocie do 100 zł.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..