Nie będzie blokady na „trójce”. Co dalej z S3?

Ostatnie zdjęcia ilustrujące postęp prac GDDKiA opublikowała w grudniu 2018 r. Od tamtej pory na placu budowy nie zmieniło się nic.

Przedstawiciele firm zatrudnionych przy budowie trasy ekspresowej S3 nie zablokują jutro drogi krajowej nr 3. Protest w takiej formie zapowiadali, domagając się uregulowania zaległych płatności. 

O planach podwykonawców pisaliśmy kilka dni temu. Wrocławski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zdołał porozumieć się z właścicielami firm budowlanych, usługowych i dostawców towarów, którzy pracowali przy budowie feralnego odcinka z Polkowic do Kaźmierzowa.

Otrzymali niezbędne informacje, przede wszystkim związane z wymogiem zgłoszenia przedsiębiorców na placu budowy, aby byli objęci mechanizmami ochronnymi. Szczegółowo wyjaśniono, jakie dokumenty należy załączać do wniosków o bezpośrednią płatność w sytuacjach, gdy generalny wykonawca nie realizuje wypłat za wykonane i odebrane prace lub usługi. Dzięki temu firmy te będą mogły uniknąć ewentualnych błędów przy składaniu kompletnych wniosków, co z kolei pozwoli skrócić czas realizacji wypłaty należnych środków – informuje Magdalena Szumiata, rzeczniczka GDDKiA we Wrocławiu.

Dyrekcja zamierza kontynuować spotkania z kolejnymi firmami, by nie dopuścić do zaognienia i tak już napiętej sytuacji na tej inwestycji.

Krajowa „trójka” będzie zatem przejezdna, ale nie wiadomo, czy na sąsiadujący z nią plac budowy S3 wrócą pracownicy konsorcjum Salini-Pribex. Generalny wykonawca domaga się podwyższenia wynagrodzenia grożąc, że zaprzestanie kontynuowania robót po zimowej przerwie, która pozwala firmom budowlanym nie pracować w okresie od 15 grudnia do 15 marca, jeśli warunki pogodowe znacznie utrudniają prowadzenie robót.

– Wykonawca ma już duże opóźnienie, w związku z czym nie ma prawa do skorzystania z tej przerwy – wyjaśnia Magdalena Szumiata. – Salini otrzymał wezwanie do mobilizacji i oczekujemy, że wywiąże się ze swoich zobowiązań.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..