Najwięcej zgłoszeń o piratach drogowych

W 2017 r. legniccy policjanci promowali wśród mieszkańców aplikację Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dziś podsumowują jej funkcjonowanie. Na ile legniczanie i mieszkańcy powiatu przekonali się do nowego rozwiązania? Jakich zgłoszeń było najwięcej?

Po roku funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jej legniccy koordynatorzy podsumowali zgromadzone dzięki aplikacji zgłoszenia. Jakie są wnioski? W 2017 r. mieszkańcy powiatu nanieśli na „mapę” 1311 zagrożeń.

– Z całą pewnością stwierdzić należy, że aplikacja cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród mieszkańców miasta i powiatu – informuje mł. asp. Jagoda Ekiert z legnickiej policji.

Jak podają funkcjonariusze, spośród 1131 zgłoszeń 606 zostało potwierdzonych. Do najczęściej wskazywanych zagrożeń należały: przekraczanie dozwolonej prędkości (319) i nieprawidłowe parkowanie (317). Sporo z nich dotyczyło także spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym (277) oraz używania środków odurzających (151). Uwadze mieszkańców nie umknęły też przypadki złej organizacji ruchu (52), dzikich wysypisk śmieci (39) i „grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją” (31).

Legniccy stróże prawa zauważają, że popularność aplikacji rośnie, na co wpływ miały m.in. akcje promujące nowe rozwiązanie.

– W 2017 roku, podczas licznych spotkań z mieszkańcami miasta, za pośrednictwem strony internetowej oraz lokalnych mediów, policjanci promowali aplikację wśród mieszkańców Legnicy i powiatu legnickiego. Funkcjonariusze przedstawiali możliwości jakie daje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i zachęcali do korzystania z udostępnionego narzędzia. Ciągle rosnąca ilość „klikanych” zgłoszeń pokazuje, że aplikacja cieszy się coraz większym zainteresowaniem lokalnego społeczeństwa – komentuje mł. asp. Jagoda Ekiert.

Warto pamiętać, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji. Jak podkreślają mundurowi, w takich przypadkach powinniśmy korzystać z numerów alarmowych: 112 i 997. – Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji. Każde naniesienie na mapę zagrożenia wywoła odpowiednią reakcję policji – uczula mł. asp. Ekiert.

Dodaj komentarz