Opublikowany: czw, Lis 23rd, 2017

Najstarsze miasto w Polsce ma dziś swój dzień (FOTO, WIDEO)

Data 23 listopada 2017 roku będzie od dziś jedną z ważniejszych dla Złotoryi. Do miasta z wizytą przyjechała bowiem najważniejsza osoba w państwie – prezydent Rzeczpospolitej Polski. Andrzej Duda prawie godzinę spędził w hali sportowej „Tęcza” przy ul. Wilczej, gdzie spotkał się z mieszkańcami najstarszego miasta w Polsce i poświęcił im czas na wspólne zdjęcia.

To wydarzenie z pewnością na długo zostanie w pamięci złotoryjan. O tym, że w mieście dzieje się dziś coś naprawdę ważnego, wiedział chyba każdy jego mieszkaniec. Świadczyła o tym choćby obecność policji, których dodatkowe patrole dało się zauważyć na większości ulic. Natomiast lokalne media już od kilku dni informowały o wizycie prezydenta w stolicy polskiego złota.

Osoby, którym najbardziej zależało na wzięciu udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu gromadziły się przed halą sportową „Tęcza” już na kilka godzin przez przyjazdem głowy państwa. Służby ochraniające obiekt przestały wpuszczać ludzi do środka już o godz. 16. Na szczęście organizatorzy tuż przed wejściem do hali przygotowali dla nich telebim, na którym można było zobaczyć Andrzeja Dudę i usłyszeć co ma do powiedzenia mieszkańcom Złotoryi.

Wewnątrz hali atmosfera z minuty na minutę robiła się coraz bardziej gorąca. Każdy z niecierpliwością oczekiwał pojawienia się prezydenta Polski. Zanim do tego doszło, mieszkańcy pokazali, że starannie przygotowali się na tę wizytę. Na specjalnie przygotowanej scenie swoje talenty prezentowali zarówno najmłodsi jak i najstarsi złotoryjanie. Gdy długo wyczekiwany gość w końcu się pojawił, dobrych kilka minut zajęło mu przejście kilkunastu metrów dzielących wejście do hali od miejsca, w którym miał przemówić. Został bowiem zatrzymywany przez tłumy mieszkańców, chcących się z nim przywitać lub zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Po wspólnym odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, głos jako pierwszy zabrał Robert Pawłowski, na którego zaproszenie Andrzej Duda odwiedził Złotoryję. – Chciałbym bardzo gorąco w imieniu wszystkich mieszkańców Złotoryi i ziemi złotoryjskiej podziękować. Jest to dla nas szczególne wyróżnienie i wielki zaszczyt. Przyjechał pan do miasta o niesamowicie bogatej historii, pierwszego miasta na ziemiach polskich, które uzyskało prawa miejskie w 1211 roku. To jest nasz dzień, złotoryjan, ale to jest też dzień prezydenta w naszym mieście – mówił Robert Pawłowski. – Życzę panu, żeby, jak już kiedyś skończy się pana kadencja, nikt nie pamiętał z jakiej partii pan pochodzi, tylko pamiętał, że był pan prezydentem wszystkich nas, Polaków. Jeszcze raz bardzo dziękuję, że chciał pan do nas przyjechać – zakończył burmistrz Złotoryi.

Chwilę po burmistrzu do mikrofonu podeszła najważniejsza osoba w państwie. – Proszę państwa, ja rzeczywiście przyjechałem do państwa specjalnie. To nie jest wizyta przy okazji tego, że prezydent jest gdzie indziej – zaznaczył Andrzej Duda, co spotkało się z wyraźnym aplauzem przybyłych gości. Prezydent podkreślił również, że wizyty w małych miastach, takich jak Złotoryja, są dla niego bardzo ważne i mówił o nich jeszcze podczas kampanii prezydenckiej. W dalszej części wystąpienia Andrzej Duda wykazał się znajomością historii Dolnego Śląska jak i samej Złotoryi. – Muszę schylić głowę i powiedzieć, tak to prawda: Złotoryja w sensie formalnym, w sensie prawnym, w sensie lokacji na prawie magdeburskim, jest starsza od Krakowa, z którym jestem związany i który prawa miejskie uzyskał w 1257 roku. Jest w tym sensie najstarszym miastem w Polsce. Z tego zapewne państwo, jako mieszkańcy tego pięknego miasta, możecie być dumni – kontynuował prezydent.

Po oficjalnych przemówieniach przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia z głową państwa. Prezydent chętnie stawał do wspólnych fotografii, zarówno z dziećmi jak i starszymi mieszkańcami Złotoryi..

Fot. Szymon Kwapiński

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..