Opublikowany: pt, Maj 24th, 2019

Najstarsze miasto w Polsce rozpoczęło trzydniowe święto (FOTO)

Lokalni sportowcy, przedsiębiorcy, samorządowcy, organizacje pozarządowe, szkoły i przedszkola to tylko niektóre z wielu grup, które przeszły w barwnym korowodzie ulicami najstarszego miasta w Polsce. Tak rozpoczęły się kolejne Dni Złotoryi.

Trudno byłoby zliczyć, ile łącznie osób wzięło udział w tradycyjnym przemarszu, który w tym roku wyjątkowo wyruszył spod Baszty Kowalskiej i przeszedł inną trasą niż zwykle, bo kończącą się u stóp Wilczej Góry, w pobliżu kompleksu boisk przy ul. Lubelskiej.

Na czele wielotysięcznej grupy szli członkowie Polskiego Bractwa Kopaczy Złota. To także ich święto, bo przy okazji inauguracji Dni Złotoryi odbyło się też oficjalne otwarcie XXVI Mistrzostw Polski w Płukaniu Złota. Po dotarciu do mety nastąpiło uroczyste rozpoczęcie Dni Złotoryi. – Bardzo się cieszę, że w ten korowód, który co roku przemierza ulicami miasta, angażuje się tak wielu ludzi. Że tak wielu chce w tym święcie uczestniczyć, chce być z nami i tworzyć jedną wielką, fajną wspólnotę. Za to wam wszystkim bardzo dziękuje – mówił burmistrz Złotoryi Robert Pawłowski.

– Tego święta by nie było, gdyby nie Polskie Bractwo Kopaczy Złota. To jest bardzo znamienne, że są z nami i że regularnie organizują mistrzostwa, które z roku na rok przyciągają coraz większą rzesze ludzi z całego świata. Na dowód tego jest z nami prezydent Sanjay Singh z Republiki Południowej Afryki, prezydent Światowej Federacji Płukaczy Złota, którego serdecznie witam. Myślę, że świętować czas zacząć. Czeka na nas wiele atrakcji. Bawmy się rozsądnie – dodał gospodarz najstarszego miasta w Polsce.

Chwilę później głos zabrał przedstawiciel Polskiego Bractwa Kopaczy Złota, Zbigniew Soja, który serdecznie powitał wszystkich płukaczy, biorących udział w 26. Mistrzostwach Polski w Płukaniu Złota. Oprócz Polaków są także zawodnicy z Czech, Słowacji, Niemiec, Austrii, Holandii i Szwajcarii.

Tradycyjnie podczas otwarcia Dni Złotoryi do grona Polskiego Bractwa Kopaczy Złota przyjęto nowego członka. W tym roku został nim Został nim Mateusz Kuruc. Zanim jednak to nastąpiło, musiał wcześniej stanąć przed obliczem Wielkiego Mistrza i wypić puchar średniowiecznego eliksiru, którego skład utrzymywany jest w ścisłej tajemnicy. Po tym musiał jeszcze wytrzymać uderzenie misą i mógł już założyć tradycyjną togę.

Dni Złotoryi potrwają do niedzieli. Dziś na scenie przy ul. Lubelskiej zaprezentują się lokalne talenty artystyczne. O godz. 20 rozpocznie się koncert zespołu Żółta Febra, a o godz. 21.30 wystąpią gwiazda piątkowego wieczoru: Mezo, Doniu i Nowator. Więcej o tegorocznym programie święta miasta pisaliśmy tutaj

.

Fot. Szymon Kwapiński

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..